Chcą, by powiat dołożył do pomnika

Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki zwróciło się do zarządu powiatu krasnostawskiego z prośbą o wsparcie finansowe budowy pomnika hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce. Jego szacunkowy koszt to nawet 300 tys. zł.

Już jakiś czas temu Społeczny Komitet Budowy Pomnika Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Żółkiewce uruchomił na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na budowę wspomnianego monumentu. Jej cel był ambitny – uzbieranie 290 tys. zł. Na razie akcja nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Na apel Komitetu odpowiedziało 26 osób, które wpłaciły ok. 4,3 tys. zł. W związku z tym Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki, w ramach którego działa Komitet Budowy Pomnika Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, zwróciło się do radnych powiatu krasnostawskiego o wsparcie inicjatywy. Gmina Żółkiewka część środków na budowę pomnika pozyskała z Ministerstwa Obrony Narodowej, ale Towarzystwo potrzebuje 10 tys. zł na wkład własny.

– Wielki hetman koronny Stanisław Żółkiewski, którego korzenie wywodzą się z Żółkiewki, dotychczas nie doczekał się godnego upamiętnienia – informuje Anna Podgórska, prezes RTPŻ. – Pomnik będzie zlokalizowany w centrum Żółkiewki, ale też, co jest oczywiste, na terenie powiatu krasnostawskiego. W ten sposób dokona się uczczenia tej wyjątkowo zasłużonej postaci. Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie całego życia hetmana, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności.

A. Podgórska przypomina, że największą sławę hetmanowi Żółkiewskiemu przyniosło zwycięstwo pod Kłuszynem 4 lipca 1610 r., w wojnie polsko-rosyjskiej 1609-1618. Żółkiewki walczył też ze Szwedami w Inflantach, gdzie odniósł zwycięstwo pod Rewlem. W trakcie rokoszu Zebrzydowskiego opowiedział się po stronie króla Zygmunta III Wazy i pokonał jego przeciwników pod Guzowem.

Na razie rada powiatu nie ustosunkowała się do petycji Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here