Chcą odmłodzić Świdnik

Przedstawiciele świdnickiego ratusza rozstrzygnęli właśnie przetarg na przygotowanie miejskiego programu rewitalizacji. Dokument jest niezbędny do występowania o unijne fundusze. W jego opracowaniu mają wziąć udział również mieszkańcy Świdnika.

W tej chwili większość gmin na terenie województwa albo już przyjmuje programy rewitalizacyjne, albo je właśnie opracowuje. Przygotowanie takiego dokumentu to warunek niezbędny, żeby sięgnąć w niedługiej przyszłości po unijną kasę. W programie powinny się znaleźć te obszary miasta, które ratusz chce odnowić. Na przygotowanie dokumentu urzędnikom udało się pozyskać pieniądze unijne. We wrześniu na wykonanie programu został ogłoszony przetarg. Zgłosiło się do niego pięć firm. W październiku urzędnicy wybrali zwycięzcę. Program rewitalizacji dla Świdnika przygotuje firma „Delta Partner” z Cieszyna. Zadanie zostało wycenione na blisko 85 tys. zł.
– Chcemy zrewitalizować zniszczone obszary na terenie miasta – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – W planach są konsultacje z mieszkańcami, by to oni w pierwszej kolejności mogli wskazać obszary, które ich zdaniem kwalifikują się do rewitalizacji – dodaje.

W trakcie prac mają odbyć się m.in. dwa warsztaty na terenie miasta. Podczas nich mieszkańcy będą mogli podzielić się swoimi uwagami, zostaną również wśród nich przeprowadzone specjalne ankiety. W ramach przygotowań do powstania programu odbędzie się także konferencja z udziałem mieszkańców, świdniczanie otrzymają też ulotki informujące ich o powstającym dokumencie.
– Chcąc ułatwić kontakt z osobami zainteresowanymi programem, powstanie także specjalny portal internetowy, gdzie zamieszczane będą wszystkie informacje i materiały koncepcyjne – dodaje Łukasz Reszka z Urzędu Miasta Świdnik.

Na zakończenie prac nad programem zwycięska firma ma ok. 5 miesięcy. W kwietniu dokument powinien być już gotowy i przyjęty uchwałą przez radę miasta.
(kal)