Chcą powrotu podzielników

Mieszkańcy bloku przy ul. Wirskiego 2 zebrali podpisy i postulują do ChSM o powrót podzielników. Nie chcą już rozliczania kosztów ciepła w przeliczeniu na metr kwadratowy, bo mówią, że mniej im się to opłaca. – Wcześniej miałem tysiąc złotych zwrotu, a teraz około dwustu złotych.

Podzielniki w blokach ChSM miały przeciwników i zwolenników. W końcu, w 2014 r., uchwałą podjętą na walnym zgromadzeniu spółdzielni, zdecydowano, że z kaloryferów we wszystkich blokach ChSM mierniki ciepła zostaną zdjęte. Od tamtej pory w lokalach spółdzielni obowiązuje zasada rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania w przeliczeniu na metr kw. powierzchni użytkowej. Niektórzy chcą, aby podzielniki wróciły. Mieszkańcy bloku przy ul. Wirskiego 2 napisali w tej sprawie pismo do ChSM. Pod tym postulatem podpisało się 80 proc. mieszkańców tego bloku.

– Gdy kilka lat temu zdejmowano liczniki, tłumaczono, że to na próbę, że należy sprawdzić inny system rozliczania – mówi pan Władysław, mieszkaniec Wirskiego 2. – Mnie i większości mieszkańców naszego bloku ten nowy system rozliczania nie odpowiada. Gdy były podzielniki, miałem zwrot około tysiąca złotych, teraz tylko około dwustu złotych. Nam się to nie opłaca, chcemy wrócić do poprzedniego systemu rozliczania. Wykupiliśmy mieszkania, mamy przecież coś do powiedzenia w tej sprawie. Zwróciłem też uwagę, że w lokalach usługowych, sklepach na osiedlu Słonecznym wciąż widzę podzielniki. Dlaczego właściciele tych lokali mogą rozliczać się na starych zasadach?

Wiceprezes ChSM Maciej Cieślak, potwierdza, że do spółdzielni dotarł postulat mieszkańców Wirskiego 2.

– W myśl uchwały podjętej na walnym zgromadzeniu ChSM obowiązuje system rozliczania kosztów ogrzewania w przeliczeniu na metr kwadratowy i tylko kolejna uchwała walnego zgromadzenia w tej sprawie może to zmienić – mówi M. Cieślak. – Jeśli mieszkańcy danego bloku chcą wrócić do podzielników, powinni co najmniej na dwa tygodnie przed pierwszą częścią walnego zgromadzenia złożyć do ChSM projekt uchwały w tej sprawie. Wówczas projekt uchwały będzie rozstrzygany podczas walnego zgromadzenia. Taka jest ścieżka formalna. To, że w sklepach czy innych lokalach usługowych na osiedlu Słonecznym są zamontowane podzielniki, nie oznacza, że na ich podstawie rozliczamy ciepło. We wszystkich lokalach ChSM obowiązuje ten sam system. (mo)