Chcą śmieci pod kluczem

O ustawienie wiaty śmietnikowej przy ul. Środkowej w Świdniku, w imieniu mieszkańców, zwrócili się do Ratusza radni Marcin Magier i Włodzimierz Radek. Urząd nie ma nic przeciwko, ale jak wskazuje to zadanie dla wspólnoty mieszkaniowej, a nie miasta.

Jak wskazują mieszkańcy zamykana wiata, pod którą mogłyby stanąć kontenery rozwiązałaby wiele problemów. Mniej uciążliwe byłyby zapachy wydobywające się z pojemników; ograniczyłoby to również dostęp do śmietników dla postronnych i tym samym podrzucanie śmieci oraz i uniemożliwiłoby rozrzucanie śmieci po osiedlu przez ptaki.

– Działając na wniosek mieszkańców okolicznych nieruchomości zwróciliśmy się z prośbą o ustawienie wiaty śmietnikowej przy ul. Środkowej. Zdaniem mieszkańców brak wiaty powoduje liczne problemy w tym rozrzucanie śmieci przez dzikie zwierzęta i ptaki, a kontakt z wodą opadową powoduje przyśpieszony rozkład masy śmieciowej, co wiąże się z nieprzyjemnymi zapachami – tłumaczy radny Marcin Magier (klub burmistrza Waldemara Jaksona).

Nie bez znaczenia są również kwestie estetyczne, zwłaszcza, że miejsce, w którym stoją kontenery graniczy z nowo zagospodarowanym zieleńcem.

– Mieszkańcy, proponując montaż wiaty są przekonani, iż będzie to recepta na wszystkie dręczące ich problemy związane z gospodarowaniem odpadami – dodaje radny.

W odpowiedzi na ten wniosek Ratusz wyjaśnia, że przy ul. Środkowej 2a znajduje się już wiata śmietnikowa wybudowana przez jedną ze wspólnot. Przeciwwskazań do budowy kolejnej nie ma, ale nie jest to zadanie miasta, a wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowej zainteresowanych takim przedsięwzięciem. W przypadku braku miejsca na ustawienie wiaty, miasto na wniosek może taki teren wydzierżawić. Urzędnicy przypominają również, że nie może ona stanąć w dowolnym miejscu i musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here