Chcą sprzedać skwer z ziemią z pól bitewnych

Radna Marta Wcisło apeluje o wycofanie się przez AMW ze sprzedaży skweru

Zabudowy zielonego skweru przy ulicy Spadochroniarzy obawiają się okoliczni mieszkańcy. Działka została wystawiona na sprzedaż przez Agencję Mienia Wojskowego.


– Zaprosiłam państwa w to miejsce, bo za chwilę może go nie być. Może tu nie być ani miejsca pamięci, ani terenu zielonego – alarmuje Marta Wcisło z klubu radnych Krzysztofa Żuka, która zaprosiła na miejsce dziennikarzy.

Chodzi o należący do Agencji Mienia Wojskowego zielony skwer położony w pobliżu skrzyżowania ulic Spadochroniarzy i Weteranów. AMW wystawiła teren na sprzedaż. Okoliczni mieszkańcy boją się, że wkrótce stanie w tym miejscu np. pawilon handlowy. Obawiają się również samej budowy. – Ja sobie tej budowy nie wyobrażam, tu są ludzi starzy, schorowani, będzie tutaj naprawdę wielki bałagan. Nie będzie można ani balkonu, ani okna otworzyć – mówi Danuta Flis, jedna z okolicznych mieszkanek.

Kobieta mieszka w tym miejscu od prawie 50 lat. – Wspólnie, jeszcze jako dziecko, chodzące do szkoły podstawowej, robiliśmy ten skwerek w czynie społecznym. Chcielibyśmy, żeby ten teren został w takiej formie, jakiej jest – dodała. Mieszkańcy podkreślają, że w pobliżu trwa już budowa bloków naprzeciwko szpitala wojskowego.

Radna Wcisło skierowała w tej sprawie pismo do Przemysława Czarnka, wojewody lubelskiego. – „Zwracam się do Pana Wojewody, jako przedstawiciela rządu w terenie o podjęcie działań zmierzających do zachowania tego terenu w obecnym kształcie” – czytamy w nim. Radna Wcisło dodała, że na terenie skweru znajduje się pomnik ku czci absolwentów 2. Oficerskiej Szkoły Piechoty, którzy zginęli w latach 1944-1945.

– Wokół pomnika ustawione są krzyże, które przypominają o miejscach, w których zginęli oficerowie. W pomniku jest ukryta ziemia, która została zebrana z pól bitew. Jest to zatem miejsce bardzo ważne historycznie i powinno zostać objęte należytym szacunkiem i pamięcią – zauważyła. Wojewoda w najbliższym czasie powinien się ustosunkować do pisma radnej.