Chcą wychować nowe elity

27 października zainaugurowano w Lublinie ogólnopolski program „Młoda Polska Szkoła Parlamentaryzmu”.


Na konferencję inaugurującą ten projekt przybył dr Jarosław Szarek, prezes IPN.
– Głównym zadaniem obecnie jest budowanie elit wrażliwych na przeszłość, szanujących naszą tożsamość, wykształconych na polskiej kulturze, rozumiejących tę kulturę, wiernych przesłaniu tej dumnej, 1050-letniej przeszłości. To bardzo przykre, że taką elitę, po tylu latach od odzyskania wolności, musimy dopiero tworzyć. Mam nadzieję, że to z państwa wyrośnie taka elita – mówił dr Jarosław Szarek zwracając się do obecnych w sali.
Następnie głos zabrał prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
– Inteligentny patriotyzm to sprytne połączenie przeszłości i dzisiejszych technologii. Odrzucamy wizje modernizacji Polski przez dechrystianizację. Chcemy, żeby Polska swoją sprawność budowała przez wykorzystanie tego, co jest najlepsze w naszej chrześcijańskiej historii. Żebyśmy jednak dzielność naszych przodków przekładali na inteligentne uprawianie polityki poprzez mądrą politykę gospodarczą, wykorzystywanie, ale nieuleganie nowym technologiom – tłumaczył prof. Andrzej Zybertowicz.
Nie zabrakło też dyskusji o roli państwowych instytucji edukacyjnych i obowiązkach kształtowania poczucia państwowości. Opowiedziała o nich Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. O życiu politycznym polskiej młodzieży mówił z kolei prof. Mieczysław Ryba, a o polityce i państwie z perspektywy młodego pokolenia w swoim wystąpieniu wspomniał Dawid Kostecki z klubu „Vade Mecum”. Na zakończenie konferencji o historii, teraźniejszości, przyszłości i naszych polskich obowiązkach opowiedział prof. Tomasz Panfil.
– Istotą naszego pomysłu, jest to, żeby nasza przyszłość oparta była na wartościach fundamentalnych, takich jak uczciwość, sprawiedliwość, prawda, i o tym chcemy mówić. Nasze patrzenie w przyszłość oparte jest na przeszłości. Dla mnie wzorem przeszłości jest II Rzeczpospolita. Popełniali błędy, ale kiedy dziś patrzymy takim uczciwszym okiem na dorobek II Rzeczypospolitej, widać, że było to państwo, które może być dla nas wzorem – stwierdził prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Program tworzą Fundacja Commodus i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie, a także Fundacja Łączka, Instytut Pamięci Narodowej, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Macum” oraz Kuratorium Oświaty.
Joanna Niećko