Chcą zawojować Świdnik

W podpisaniu porozumienia uczestniczyli przedstawiciele wszystkich, poza Nowoczesną, koalicjantów z KWW Świdnik Wspólna Sprawa

Świdnik Wspólna Sprawa podpisał kolejne porozumienie wyborcze, tym razem z Polskim Stronnictwem Ludowym, którego kandydaci znajdą się na listach ŚWS w wyborach do Rady Miasta Świdnik. 23 października o mandaty powalczą z kandydatami z komitetów burmistrza Waldemara Jaksona i prawdopodobnie świdnickiego wicestarosty Waldemara Białowąsa.


Do oficjalnego zawarcia porozumienia doszło 5 września. W obecności dziennikarzy podpisali je Robert Kasprzak, przewodniczący miejskich struktur PSL i Jakub Osina, lider Stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa.

– W ciągu ostatnich miesięcy środowisko Świdnik Wspólna Sprawa postarało się, żeby na jego listach były organizacje społeczne i przedstawiciele partii politycznych o bardzo różnych poglądach, ale kiedy zarejestrujemy listy wyborcze, zobaczycie państwo, że większość z osób, które będą startowały z naszego komitetu, to osoby bezpartyjne. Jako ruch miejski stawiamy właśnie na ludzi; na silną drużynę. Bardzo się cieszymy, że ta drużyna powiększa się o przedstawicieli PSL – mówił podczas konferencji Jakub Osina.

– Liczymy, że koalicja w tak szerokim składzie odniesie wyborczy sukces – podkreślał Robert Kasprzak.

Jednym z liderów na listach do rady miasta z ramienia PSL ma być Aleksander Czechowski, którego nazwisko wcześniej wymieniano wśród potencjalnych kandydatów na burmistrza. Czechowski, który jest pracownikiem Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego, gdzie zajmuje się obsługą zagranicznych inwestorów, wystartuje w okręgu nr 1.

– Bardzo się cieszę, że człowiek o tak dużym doświadczeniu, wspaniałym wykształceniu, a zarazem tak młody dołączył do naszej drużyny. Jestem przekonany, że swój potencjał będzie potrafił z naszą pomocą przedstawić mieszkańcom Świdnika i z pewnością mieszkańcy go docenią – zachwalał kandydata PSL Jakub Osina, wyrażając przekonanie, że zostanie on radnym.

– Jesteśmy z różnych ugrupowań, ale łączy nas podejście do spraw lokalnych. Samorząd to organiczna praca u podstaw, a nie wielka polityka – mówił Aleksander Czechowski.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele organizacji, z którymi ŚWS porozumiało się wcześniej. Związek Zawodowy „Metalowcy” reprezentował przewodniczący Jan Siedlecki, świdnickie struktury SLD – przewodniczący Andrzej Borowik, Społeczną Inicjatywę Samorządową – Grzegorz Świerczyński. Zabrakło jedynie reprezentanta Nowoczesnej. Obecny był za to Leszek Czechowski, przedstawiciel PSL i członek Zarządu Powiatu Świdnickiego.

– Cieszę się, że udało nam się porozumieć z tyloma środowiskami. Jest to historycznie największa koalicja w wyborach samorządowych w mieście – mówił na zakończenie przewodniczący ŚWS, Krzysztof Kruczek.

Jak zapowiada ŚWS, niewykluczone, że w najbliższych dniach zawarte zostaną kolejne porozumienia. Rozmowy z organizacjami, które mogłyby wzmocnić listy w wyborach, wciąż trwają. Lada dzień ŚWS ma również przedstawić swojego kandydata na burmistrza, Nieoficjalnie mówi się, że może być nim Jakub Osina lub Mariusz Wilk. (w)