Chełmianin w gangu narkotykowym

26-letni chełmianin należał do narkotykowej szajki rozbitej przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego w Lublinie. Mężczyznę do lubelskiej prokuratury doprowadzono z Aresztu Śledczego w Lublinie, gdzie przebywał w związku z innymi przestępstwami. Sąd dołożył mu kolejne trzy miesiące aresztu.

W ubiegły poniedziałek (20 czerwca) funkcjonariusze CBŚP w Lublinie zatrzymali 11 członków grupy przestępczej, związanych ze środowiskiem pseudokibiców. Funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy świadczący o tym, że zatrzymani handlowali narkotykami. W ciągu tylko pół roku wprowadzili do obrotu ponad 13 kilogramów amfetaminy. Poza tym jej członkowie mają na swoim koncie włamanie do mieszkania i kradzież wartościowych dzieł sztuki na kwotę około 45 tys. zł. Policjanci ustalili też, że członkowie grupy usiłowali odebrać siłą pieniądze, które zostały pobrane z banku przez mężczyznę. Chodziło o 35 tys. zł.
– Praca nad środowiskiem pseudokibiców jest trudna, bo to bardzo hermetyczna grupa – mówi Agnieszka Hamelusz, rzecznik prasowy komendanta CBŚP. – Tym większy jest sukces lubelskich policjantów.

Cztery osoby zostały zatrzymane w mieszkaniach w Lublinie. U jednej z osób mieszkańcy zabezpieczyli 35 sztuk amunicji i małą plantację konopi. Pozostałe 7 osób policjanci doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Lublinie z aresztów śledczych i zakładów karnych, gdzie były osadzone w związku z innymi przestępstwami. Wśród nich był chełmianin, 26-letni Mateusz S., przebywający w Areszcie Śledczym w Lublinie. 26-latek ze sprzedaży narkotyków, w tym amfetaminy uczynił sobie stałe źródło dochodów. Usłyszał zarzut wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych. Najbliższy czas spędzi za kratkami, bo sąd dołożył mu dodatkowe trzy miesiące aresztu. Chełmianin był jedną z pięciu osób, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie. Trzy kolejne będą podpisywały policyjny dozór. Liderem grupy był 38-letni Mariusz K. i jego partnerka Katarzyna K. (35 l.), która odpowiadać będzie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Za ten czyn grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia, a najwyższa kara grozi za przestępstwa rozboju – 12 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy. (mo)