Chełmianin w jury Festiwalu Filmów Fabularnych

Chełmianin Wojciech Zakrzewski, nasz były kolega redakcyjny, znalazł się w trzyosobowym jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. To jedna z kategorii konkursowych Festiwalu Filmów Fabularnych, który w ubiegłym tygodniu odbywał się w Gdyni.

W poniedziałek, 18 września, w Gdyni rozpoczął się czterdziesty drugi Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. To jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, promująca na tak wielką skalę rodzimą kinematografię. Istnieje od 1974 roku. Do roku 1986 FPFF organizowany był w Gdańsku, następnie jego siedzibą stała się Gdynia, a centrum festiwalowym Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Obecnie Festiwal odbywa się nie tylko w Teatrze Muzycznym, ale także w Multikinie w Centrum Gdynia Waterfront, w kinie Helios oraz w otwartym w 2015 roku Gdyńskim Centrum Filmowym. Najważniejszymi nagrodami Festiwalu są Złote Lwy i Srebrne Lwy. Przyznawane są przez międzynarodowe Jury Konkursu Głównego i należą do najcenniejszych nagród polskiej branży filmowej. Podczas imprezy zostanie też przyznany tzw. Don Kichot. To nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych dla najlepszego polskiego filmu ostatniego sezonu. Przyznawana jest od 1973 r. W tym roku jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych tworzą: Edyta Kaszyca (prowadzi DKF Kaczątko, działający od 1957 r. przy Pałacu Młodzieży w Katowicach), Andrzej Kawala (założyciel i prezes Stowarzyszenia Klub Kultury Filmowej, powstałego w 1985 r. w Zielonej Górze) oraz chełmianin Wojciech Zakrzewski (współtwórca DKF Rewers, organizator chełmskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie, Przeglądu Kina Ukraińskiego i licznych filmowych warsztatów). Wojciech Zakrzewski to także były dziennikarz „Nowego Tygodnia”, założyciel grupy filmowej Się Kręci, która w 2014 roku wygrała Ogólnopolski Konkurs Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Nakręcona Historia”, a także założyciel i prezes Stowarzyszenia Integracji Transgranicznej Łączy Nas Bug.
– Udział w jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych to dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreśla Wojciech Zakrzewski. – Nasz Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers” funkcjonuje w filmowym świecie od dłuższego czasu, staramy się być aktywni, wszędzie nas pełno i fakt, że wytypowano mnie do tego jury, to nagroda i docenienie całego naszego Klubu.
Kandydatów do jury Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych typowały same DeKaeFy. Później zebrała się specjalna rada i wybrała trzy osoby, które ostatecznie pojechały do Gdyni. Wśród nich znalazł się właśnie W. Zakrzewski.
– Przez kilka dni obejrzę 17 filmów, w tym 11 debiutów. To spore wyzwanie, ale i ogromna radość i satysfakcja. Myślę, że największą gwiazdą tegorocznego Festiwali zostanie Jakub Gierszał, który zagrał w kilku ocenianych filmach. Miałem okazję go spotkać. To świetny aktor i człowiek – opowiada W. Zakrzewski. Warto podkreślić, że obecność Wojciecha w Gdyni to też promocja naszego miasta. Przed każdym ocenianym filmem, gdy ogłaszany jest skład jury, pada bowiem nazwa Dyskusyjny Klub Filmowy „Rewers” z Chełma. (kg, fot. Przemysław Świechowski)