Chełmianka gotowa do gry

Meczem z Motorem Lublin, w najbliższą sobotę 7 marca o godz. 17.00 na Arenie, piłkarze Chełmianki zainaugurują rundę wiosenną sezonu 2019/2020 w III lidze. Wiosną kibice zobaczą zupełnie nową, mocno odmłodzoną drużynę, którą poprowadzi Jan Konojacki, a pomagał mu będzie Radosław Leonowicz. Oparty w dużej mierze na młodych zawodnikach z Chełma zespół w rundzie rewanżowej czeka bardzo trudne zadanie, mianowicie walka o utrzymanie się w III lidze. – Mamy swój pomysł na grę wiosną, w każdym meczu będziemy robić wszystko, by utrudniać rywalowi życie – mówi trener Konojacki.


Przed rozpoczęciem przygotowań w Chełmiance doszło do bardzo dużych zmian kadrowych. Powodem takich decyzji były jedynie względy finansowe. – W tej lidze z każdym rokiem drastycznie rosną koszty funkcjonowania, a nasz klub w ubiegłym roku musiał poradzić sobie z budżetem o jedną trzecią mniejszym, niż w 2018 r. – wyjaśnia prezes Grzegorz Gardziński. – Prognozy na 2020 rok nie były optymistyczne. Policzyliśmy, że do budżetu klubu wpłynie znacznie mniej pieniędzy, niż roku temu, przy coraz wyższych kosztach. Mieliśmy zatem dwa wyjścia, albo udawać, że wszystko jest w porządku, zadłużyć klub i w konsekwencji doprowadzić do jego upadłości, albo ograniczyć do minimum wydatki. Oczywiście, że zdecydowaliśmy się na drugie rozwiązanie. Na transporcie, opłatach regulaminowych, organizacji meczów, wyżywieniu zawodników podczas wyjazdowych spotkań, sprzęcie sportowym nie da się już bardziej zaoszczędzić, dlatego postanowiliśmy rozwiązać umowy z zawodnikami, których nie bylibyśmy w stanie utrzymać. Zdajemy sobie sprawę, że pod względem sportowym możemy wiele stracić, ale zarząd ma też obowiązek pilnować finansów stowarzyszenia. Zrobiliśmy krok w tył, by za rok, dwa, a może trzy lata wykonać dwa do przodu – tłumaczy prezes.

Z klubu odeszli: Paweł Uliczny i Dawid Niewęgłowski do Avii Świdnik, Patryk Czułowski do Wigier Suwałki, Paweł Wolski do Siarki Tarnobrzeg, Kamil Kocoł do Podlasia Biała Podlaska, Michał Wołos do Orląt Radzyń Podlaski, Cezary Osuch do Ruchu Wysokie Mazowieckie, Kamil Warecki – wrócił z wypożyczenia do Górnika II Łęczna, Maciej Kraśniewski – na wniosek Motoru Lublin przerwano wypożyczenie, Przemysław Kwiatkowski – został drugim trenerem w Orlętach Radzyń Podlaski, Kamil Stachyra – zakończył grę w klubie, a bliski przejścia do Hetmana Zamość jest Norbert Myszka. Ponadto do Sparty Rejowiec Fabryczny trafił Damian Kuśmierz. W zespole pozostali: Rafał Dobrzyński, Piotr Kożuchowski, Jakub Szymkowiak, Volodymyr Hladkyy oraz leczący kontuzję Jakub Niewęgłowski.

W związku z tak dużymi roszadami kadrowymi do pierwszej drużyny trafili najzdolniejsi juniorzy starsi, którzy jesienią wywalczyli awans do ligi makroregionalnej. Są to: Dawid Salewski, Paweł Wójcicki, Jakub Jodłowski, Jakub Rak, Dawid Lewkowicz, Dominik Dąbrowski, Piotr Adamski, Kamil Leśniak, Karol Rzepecki i Jakub Jabłoński.

Zarząd klubu prowadzenie drużyny seniorów powierzył Janowi Konojackiemu, dotychczasowemu trenerowi juniorów starszych. Pomaga mu Radosław Leonowicz, który dodatkowo prowadzi drużynę juniorów w makrolidze. W sztabie pozostali Artur Chwedorczuk, trener bramkarzy i Zbigniew Kiryk, trener przygotowania fizycznego, motorycznego oraz fizjoterapeuta. Trener Konojacki miał za zadanie przygotować drużynę nie tylko pod względem fizycznym, motorycznym i taktycznym, ale przede wszystkim mentalnym.

– Wykonaliśmy dużą pracę, ten zespół inaczej wyglądał w styczniu, gdy zaczynaliśmy przygotowania, inaczej wygląda teraz. Drużyna zrobiła progres. Co ważne, frekwencja na treningach była naprawdę wysoka, chłopcy garnęli się do pracy. Dla nich ta najbliższa runda jest bardzo ważna. Każdy z nich dostanie szansę pokazania się w III lidze. To okno wystawowe na świat – mówi Jan Konojacki.

Klub dokonał też pięciu transferów. Nowi zawodnicy to: Wojciech Więcaszek, Dawid Kuśmierz, Kacper Duduś, Adam Brzozowski i Piotr Dajos. Kibicom z regionu Wojciecha Więcaszka bliżej przedstawiać nie trzeba. To doświadczony gracz, wychowanek Włodawianki, który w tym klubie spędził kilkanaście lat. W 2007 roku grał jednak dla Chełmianki. Więcaszek w tym roku skończy 34 lata. Rundę jesienną spędził w Agrosie Suchawa, wcześniej występował też w Eko Różanka. – Szukaliśmy doświadczonych zawodników, Wojtek wyraził akces gry w naszej drużynie, cieszymy się, że jest z nami. To gracz o dużych umiejętnościach. Jestem pewny, że wiele da tej drużynie. Zresztą podpowiada młodym zawodnikom, jak mają ustawić się na boisku, kieruje grą. W sparingu z Omegą strzelił dwa piękne gole – mówił Jan Konojacki. Więcaszek jest uniwersalnym piłkarzem, może grać zarówno na środku obrony, jak i w pomocy, ale także w ataku. Kiedyś sięgnął po koronę króla strzelców ligi okręgowej. Dysponuje bardzo dobrym uderzeniem z dystansu, świetnie egzekwuje stałe fragmenty gry, zwłaszcza rzuty wolne. Z Chełmianką związał się umową do czerwca 2021 r.

Do Chełmianki po blisko dwuletniej przerwie wrócił ofensywny pomocnik Dawid Kuśmierz. Ten 22-letni pomocnik jesienią grał w Powiślaku Końskowola. – Dawid z każdym tygodniem czuje się w drużynie coraz lepiej, znam tego zawodnika, bo prowadziłem go w juniorach starszych, wierzę, że gdy osiągnie szczyt formy, będzie naszym mocnym punktem – twierdzi trener Konojacki.

Kacper Duduś jest wychowankiem Górnika Łęczna. Ostatnio grał w drużynie Lidera Włocławek, który występuje w IV lidze kujawsko-pomorskiej. Duduś jesienią grał regularnie, a jego zespół na półmetku uplasował się na drugim miejscu. – Kacper to typowy boczny obrońca, który potrafi włączyć się do akcji ofensywnej – mówi trener Konojacki.

Kolejnym nowym nabytkiem jest skrzydłowy, Adam Brzozowski, który jesienią był wypożyczony z Hutnika Warszawa do Hetmana Zamość. W zamojskim zespole nie wywalczył sobie stałego miejsca w drużynie i okres wypożyczenia został skrócony. Zawodnik wiosnę spędzi w Chełmiance. Brzozowski jest wychowankiem Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, grał też w drużynie juniorów starszych Znicza Pruszków, a także Mławiance Mława. Jego rodzonym bratem jest znany piosenkarz i prezenter telewizyjny Rafał Brzozowski. – Adam może występować również jako boczny obrońca. Jest waleczny, zdeterminowany, nie odpuszcza, a właśnie takich zawodników nasza drużyna potrzebuje – mówi trener Chełmianki. Brzozowski został wypożyczony z Hutnika Warszawa do końca obecnego sezonu.

Piątym graczem, który zagra w Chełmiance, jest Piotr Dajos, środkowy pomocnik Opolanina Opole Lubelskie, wicelidera lubelskiej ligi okręgowej, którego chełmski klub wypożyczył do czerwca br. Dajos jest wychowankiem Widoku Lublin. – Potrzebowaliśmy piłkarza na pozycję defensywnego pomocnika. Piotrek chciał do nas przyjść, my dajemy mu szansę – mówi Konojacki.

Z zawodników, których latem ubiegłego roku Chełmianka wypożyczyła do innych klubów, powrócił jedynie Michał Grądz, który jesień spędził w Kłosie Gmina Chełm. – To wychowanek Niedźwiadka, który u nas spędził dwa sezony w juniorach starszych. Latem został wypożyczony do Kłosa, bo wiedzieliśmy, że potrzebuje regularnej gry w seniorach, a w naszej drużynie nie miałby aż tak dużej możliwości. W umowie z Kłosem był zapis, że zimą możemy skrócić okres wypożyczenia i z niego skorzystaliśmy. Treningi z nami rozpoczął też inny nasz zawodnik Krzysztof Rak, jednak ostatecznie uznaliśmy, że dla samego zawodnika lepiej będzie, jak pozostanie jeszcze w Kłosie – podkreśla trener Konojacki.

Biorąc pod uwagę ruchy transferowe, Chełmianka w ramach dobrej współpracy z Kłosem Gmina Chełm, postanowiła też wypożyczyć na rundę wiosenną ofensywnego środkowego pomocnika Dawida Krawca. – Dawid po tym sezonie skończy wiek juniora i uznaliśmy, że dla jego rozwoju lepszym rozwiązaniem będzie gra z seniorami już teraz. Latem wróci do nas i jestem przekonany, że doświadczenie, którego nabierze w rundzie wiosennej, zaprocentuje w nowym sezonie. W ramach współpracy natomiast Kłos wypożyczy do naszej drużyny juniorów starszych i młodszych dwóch, lub trzech swoich młodych piłkarzy – dodaje Jan Konojacki.

Chełmianka w okresie przygotowawczym rozegrała siedem meczów sparingowych. Zaczęła od przegranej z Sygnałem Lublin 1:3. – Ten mecz pokazał, jak dużo pracy nas czeka. Popełnialiśmy proste błędy taktyczne – mówi Konojacki.

W kolejnym spotkaniu przeciwko Wiśle Puławy drużyna wyciągnęła wnioski i zagrała znacznie lepiej. Chełmianka przegrała 2:3 po walce. Zespół doznał jeszcze dwóch porażek, z Granitem Bychawa 0:2 i Tomasovią Tomaszów Lubelski również 0:2. Przełamanie przyszło w pojedynku z Huraganem Międzyrzec Podlaski. Chełmianka zwyciężyła 2:1. Kolejny mecz z Omegą Stary Zamość zakończył się wysokim zwycięstwem chełmskiej drużyny 4:0, a w sobotę 29 lutego, w ostatnim sparingu chełmianie pokonali silną Lubliniankę 3:1.

– W każdym z meczów widać było coraz lepszą naszą grę. Zaczęliśmy też strzelać gole, a przecież o to w piłce chodzi. Zdajemy sobie sprawę, że liga zweryfikuje nasze możliwości, ale mamy swój pomysł na tę rundę. Naszym celem jest utrzymanie się w III lidze. Atmosfera w zespole z każdym tygodniem jest coraz lepsza. Czekamy na inaugurację ligi. Wiemy, jak trudny mamy początek, ale tutaj żaden mecz nie będzie łatwy. Czeka nas szesnaście ciężkich bojów o punkty – dodaje J. Konojacki.

Pierwszy już w sobotę 7 marca o 17.00 na Arenie Lublin. Rywalem Chełmianki będzie główny kandydat do awansu do II ligi, Motor Lublin. W pierwszej rundzie chełmianie zremisowali w Chełmie 1:1, a gola zdobył Paweł Wolski. Wynik meczu wyrównał wówczas Piotr Darmochwał. – Do tego meczu będziemy przygotowywać się, jak do każdego innego. Żadnego rywala nie zamierzamy lekceważyć. Najważniejsze, by ten młody zespół został dobrze przygotowany do gry pod względem mentalnym, by poradził sobie z wielkością obiektu, liczną publiką – przekonuje J. Konojacki.

Przed własną publicznością zespół Chełmianki zaprezentuje się w sobotę14 marca, w spotkaniu przeciwko Wiśle Puławy. Początek o 14.00. (s)

Terminarz gier Chełmianki:

 • 7 marca, godz. 17.00 Motor Lublin – Chełmianka
 • 14 marca,godz. 14.00 Chełmianka – Wisła Puławy
 • 21 marca, godz. 15.00 Orlęta Radzyń Podlaski – Chełmianka
 • 28 marca, godz. 14.30 Chełmianka – Siarka Tarnobrzeg
 • 4 kwietnia, godz. 16.00 Avia Swidnik – Chełmianka
 • 11 kwietnia, godz. 16.00 Chełmianka – Korona II Kielce
 • 18 kwietnia, godz. 16.30 Podhale Nowy Targ – Chełmianka
 • 25 kwietnia, godz. 17.00 Hutnik Kraków – Chełmianka
 • 2 maja, godz. 17.00 Wólczanka Wólka Pełkińska – Chełmianka
 • 9 maja, godz. 17.00 Chełmianka – Wisłoka Dębica
 • 13 maja, godz. 17.00 Podlasie Biała Podlaska – Chełmianka
 • 17 maja, godz. 15.00 Chełmianka – KSZO Ostrowiec Ś.
 • 24 maja, godz. 17.00 Wisła Sandomierz – Chełmianka
 • 30 maja, godz. 17.00 Chełmianka – Hetman Zamość
 • 6 czerwca, godz. 17.30 Jutrzenka Giebułtów – Chełmianka
 • 13 czerwca, godz. 17.30 Chełmianka – Stal Kraśnik