Chełmianka nad przepaścią?

W ubiegły piątek 18 marca władze Chełmskiego Klubu Sportowego Chełmianka poinformowały o dramatycznej sytuacji finansowej. Powodem jest niepodpisanie umowy ze sponsorem, mimo że przed rozpoczęciem sezon klub dostał obietnicę wsparcia finansowego. Klub, który za trzy lata będzie obchodził 70. urodziny, może zniknąć z piłkarskiej mapy Polski…


Drużyna Chełmianki w obecnym sezonie w rozgrywkach trzeciej ligi spisuje się nadzwyczaj udanie. Po rundzie jesiennej znajdowała się w ścisłej czołówce, z dwoma punktami do lidera. Co istotne, oprócz rezerw Cracovii ograła wszystkich rywali z górnej części tabeli, z czego Siarkę Tarnobrzeg i Podhale Nowy Targ na wyjazdach.

Przed rundą wiosenną Chełmianka znalazła się w gronie faworytów do zwycięstwa w lidze, tym bardziej, że terminarz spotkań ma bardzo korzystny. Chełmski zespół bardzo dobrze rozpoczął rozgrywki, wygrywając na wyjeździe z Wólczanką Wólka Pełkińska. Tym zwycięstwem Chełmianka potwierdziła, że chce liczyć się w walce o awans do drugiej ligi.

Niestety, w piątek 18 marca władze klubu opublikowały komunikat, który z całą pewnością zaskoczył wielu sympatyków Chełmianki. Oto jego treść:

„Zarząd i Rada Nadzorcza Chełmskiego Klubu Sportowego „Chełmianka” pragnie poinformować o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazł się nasz Klub, z powodu niezawarcia umowy z jednym ze sponsorów, nie z winy Klubu. Przed sezonem 2021/2022 nasz Klub otrzymał obietnice wsparcia finansowego, które nie zostały do dziś zrealizowane. Na podstawie, wydawałoby się pewnych deklaracji, a nawet obietnic, zbudowaliśmy zespół na nowy sezon i budżet. Drużyna miała włączyć się do walki o drugą ligę. Obecnie zajmuje trzecie miejsce w tabeli z 2 pkt. straty do lidera. Ze względu na brak obiecanych funduszy, nad naszym klubem zebrały się jednak czarne chmury.

Jako działacze wywiązaliśmy się ze stawianych nam zadań i celów. Tego samego oczekiwaliśmy i w dalszym ciągu oczekujemy od naszych Partnerów. W związku z zaistniałą sytuacją, postanowiliśmy poruszyć „niebo i ziemię”, by ratować zasłużony, z blisko-70-letnią tradycją, Klub i zdecydowaliśmy się zwrócić ponownie o interwencję do Pana Jacka Sasina – Wiceprezesa Rady Ministrów i Posła na Sejm RP Ziemi Chełmskiej oraz do Pani Beaty Mazurek – Posła do Parlamentu Europejskiego, przy pomocy których otrzymaliśmy deklaracje o wsparciu Klubu na sezon 2021/2022. Przed nami arcytrudny moment, najbliższe dwa tygodnie mogą okazać się decydujące dla dalszego funkcjonowania Chełmianki”.

W rundzie jesiennej bieżącego sezonu sponsorem strategicznym Chełmianki był Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Dodatkowo klub miał podpisane umowy z Urzędem Marszałkowskim na promocję województwa lubelskiego oraz spółką „Euro-Eko”. W ich zawarciu Chełmiankę wsparł prezydent miasta Jakub Banaszek.

Klub na 2022 rok z konkursu na upowszechnianie kultury fizycznej, ogłoszonego przez miasto, otrzymał wsparcie w wysokości 300 000 zł. – Koszty funkcjonowania klubu na poziomie trzeciej ligi drastycznie rosną, z każdym sezonem o 20-30 procent. W obecnym sezonie są one jeszcze większe. Niemal wszędzie dotykają nas podwyżki i to bardzo wysokie, których nie można było przewidzieć w czerwcu minionego roku, konstruując budżet na sezon 2021/2022. Kto wtedy przypuszczał, że paliwo będzie kosztowało prawie 8 zł za litr? Niestety, ale bez pomocy i realizacji obietnic nie będziemy w stanie funkcjonować – przekonują władze Chełmianki.

Aby drużyna Chełmianki mogła udać się na kolejny ligowy mecz, podczas spotkania z Unią Tarnów w ubiegłą sobotę odbyła się zbiórka pieniędzy wśród kibiców. Każdy kto chce wspomóc klub w tej trudnej sytuacji, może przekazać darowiznę na cele statutowe. Nr konta: 67 1600 1462 0008 7743 7784 5001. (d)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here