Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na polskie Oscary

W lutym Klub Dobrego Filmu świecić ma blaskiem oscarowego blichtru i złotego kruszca, jakim pokryta jest najbardziej pożądana filmowa statuetka świata.

Tak przedstawiciele KDF zapraszają na środowe seanse do sali widowiskowej ChBP przy ulicy Partyzantów. Podczas nich zaprezentowane będą polskie filmy, które dostały lub były bardzo blisko nagrody przyznawanej co roku przez Amerykańską Akademię Filmową. Przegląd rozpocznie się od najnowszego filmu Pawła Pawlikowskiego, który cieszył się już z Oscara, a który teraz za swoją opowieść o miłości niemożliwej otrzymał aż trzy nominacje.

Pokazany także zostanie przepełniony humanizmem i ekologią dramat sensacyjny Agnieszki Holland oraz opowiadający losy słynnego polskiego przedwojennego kompozytora Władysława Szpilmana film biograficzny wyreżyserowany przez Romana Polańskiego.

W ostatnią środę lutego zaprezentowany będzie przepiękny plastycznie obraz o życiu Vincenta Van Gogha. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 18.00. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają, że filmowych wzruszeń na pewno nie zabraknie!

Jubileuszowy „Mam talent”

31 stycznia o godz. 10.00 w sali widowiskowej Chełmskiego Domu Kultury zaplanowano niezwykłe widowisko – finał X edycji konkursu Mam Talent u Czarniecczyków.

Do finałowego, jubileuszowego konkursu przystąpią tylko najlepsi – wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych uczniowie reprezentujący gimnazja oraz szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne z województwa lubelskiego. Na scenie wystąpią m.in. młodzi wokaliści, tancerze, instrumentaliści. Ich talenty będzie oceniać jury, w którego składzie zasiądą lokalni artyści i przedstawiciele mediów, w tym także – jak co roku – reprezentant redakcji „Nowego Tygodnia”. Organizatorem konkursu jest I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie. Więcej informacji na temat konkursu na stronie internetowej „Czarniecczyków”.

Ferie w MDK

Zapisy na wyprawę do Zamku

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie co roku ma bogatą ofertę dla młodzieży na ferie zimowe. Nigdy nie brakuje w niej wycieczek i w tym roku też ich nie zabraknie. MDK zaprasza dzieci od 7 lat na dwie wyjątkowe podróże. Zapisy w siedzibie MDK przy ul. Pocztowej 41 w poniedziałek, wtorek, środę w godz. 8:30 – 16:30 (liczba miejsc ograniczona). 15 lutego zaplanowano wyprawę do Zamku w Zawieprzycach. Koszt wycieczki to 59 zł. Zapisy do 13 lutego.

I do teatru…

Z kolei 21 lutego planowana jest wycieczka do Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie na przedstawienie pt. „Lustra opowiadają w czwartek” – baśnie podwodnego świata. Koszt wycieczki to 59 zł. Zapisy do 15 lutego. Aby wycieczki się odbyły na każdą z nich musi się zapisać min. 35 osób.

Jeszcze jedna podróż

Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do galerii Nova (ul. Partyzantów 40) na wystawę malarstwa Romana Pieńkowskiego. Autor prezentuje obrazy, które zatytułował „Jeszcze jedna podróż”.

– Są to dwa cykle obrazów olejnych, każdy liczący dziewięć prac. Pierwszy przedstawia lokomotywy parowe. Są one pretekstem do sentymentalnej podróży w minioną epokę, kiedy parowozy były powszechną siłą pociągową na kolei. W obrazach zostały one potraktowane w sposób malarski, z dużą swobodą interpretacji. Dotyczy to zarówno formy, jak i kolorytu, który został im przydany. Wybór tematu nie jest przypadkowy – od lat nosiłem się z zamiarem pokłonienia się w moich pracach tym niezwykle fascynującym maszynom. Dodatkiem do głównego motywu są postaci, w których nawiązuję do własnej przeszłości, lub bliskich mi osób. Drugi cykl stanowią pejzaże, które nierozerwalnie kojarzą się z podróżą. Zostały one namalowane, jako widziane z okna pociągu, co obu cyklom dodaje spójności – mówi autor.

Roman Pieńkowski urodził się w Gryfinie, mieszka w Białej Podlaskiej. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Wystawa czynna do 2 lutego. Wstęp wolny.

Magia w muzeum

W Muzeum Ziemi Chełmskiej, przy ul. Lubelskiej 56A, można oglądać wystawę pt. „Magiczny świat wigilijnej choinki”. Ekspozycja czynna do 31 stycznia br.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej Zorza

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru: 28, 29, 30, godz. 14.00 i 16.00; 31 stycznia godz. 14.00; ZORZA

Miszmasz czyli KOGEL MOGEL 3: 28, 29, 30 stycznia godz. 18.00 i 20.15 – ZORZA, 28, 29, 30 stycznia godz. 15.30, 17.30 i 19.30 – ChDK, 31 stycznia godz. 16.00 i 21.00 – ZORZA; 1 lutego godz. 18.15 i 20.30 – ZORZA, 2, 3 lutego godz. 18.00 i 20.00 – CHDK,

DKF Rewers, „Zwierzęta”: 31 stycznia godz. 18.00, ZORZA

Ralph Demolka w internecie: 1 lutego godz. 13.45 (2D dubbing), godz. 16.00 (3D dubbing), 2 lutego godz. 11.00 i 16.00 (2D dubbing), godz. 13.30 (3D dubbing), 3 lutego godz. 11.00, 16.00 (3D dubbing), godz. 13.30 (2D dubbing) – ZORZA

Diablo. Wyścig o wszystko: 2 lutego godz. 18.30, 3 lutego godz. 21.00 – ZORZA

Glass: 2 lutego godz. 21.00, 3 lutego godz. 18.15 – ZORZA

Chłopiec z burzy: 2, 3 lutego godz. 16.00 (2D dubbing) – CHDK