Chełmskie zapaśniczki z workiem medali

11 medali w tym dwa złote, dwa srebrne i siedem brązowych zdobyły zapaśniczki Cementu Gryf Chełm w mistrzostwach Polski seniorek, które rozegrano w Rzeszowie. Tylu krążków na imprezie tej rangi podopieczne trenerów Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa jeszcze nie zdobyły! Na najwyższym stopniu podium stanęły Katarzyna Krawczyk i Anna Urbanowicz.

Do Rzeszowa na najważniejszą tegoroczną krajową imprezę Cementu Gryf Chełm wysłał dwanaście zawodniczek. Aż jedenaście stanęło na podium! Zapaśniczki walczyły nie tylko o medale, ale również o reprezentowanie kraju na zbliżających się mistrzostwach świata seniorek.

Nie zawiodła wielka faworytka mistrzostw Polski, Katarzyna Krawczyk. W kategorii wagowej do 53 kg wręcz rozbiła swoje rywalki. Dwa pojedynki wygrała przez poddanie przeciwniczek na macie, jeden przez „tusz, a finałową walkę z Alicją Czyżowicz zwyciężyła przez przewagę punktową 7:0. Krawczyk tym samym dorzuciła kolejne złoto do swojej bogatej kolekcji medalowej. Zdobywając mistrzostwo Polski sprawiła sobie urodzinowy prezent. W tej samej kategorii wagowej brązowy medal wywalczyła inna zawodniczka chełmskiego klubu, Maria Świerczak.

Świetnie chełmianki spisały się też w kategorii do 72 kg. Do rywalizacji przystąpiło zaledwie pięć zawodniczek, dlatego też każda walczyła z każdą. Kwestię tytułu mistrzowskiego między sobą rozstrzygnęły zapaśniczki z Chełma. Doświadczona Anna Urbanowicz okazała się lepsza od brązowej medalistki mistrzostw świata juniorek i wicemistrzyni Europy juniorek Danieli Tkachuk, wygrywając pojedynek przed czasem. Świeżo upieczona mistrzyni w ten sam sposób zwyciężyła jeszcze dwie walki, zaś trzecią wygrała na punkty 4:3 z brązową medalistką Patrycją Słomską ze Slavii Ruda Śląska. Tkachuk z trzema zwycięstwami na koncie sięgnęła po srebro.

Chełmską faworytką do złotego medalu była też wicemistrzyni Europy seniorek i brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw Europy Anhelina Lysak, walcząca w wadze do 57 kg. Zgodnie z planem podopieczna trenerów Dariusza Kucharskiego i Igora Lobasa bez problemów znalazła się w finale. W pojedynku o złoto zmierzyła się z mistrzynią świata juniorek sprzed dwóch lat i tegoroczną młodzieżową wicemistrzynią Europy Patrycją Gil. Po zaciętej walce Lysak przegrała na punkty 7:10 i musiała zadowolić się srebrnym krążkiem.

Bardzo dobrą formę w mistrzostwach zaprezentowała też Anastasiia Padoshyk, która w kategorii wagowej do 59 kg sięgnęła po srebrny medal. Zawodniczka Cementu Gryf kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa, by w finale zmierzyć się z tegoroczną olimpijką z Tokio, Jowitą Wrzesień z CSiR Dąbrowa Górnicza. Walkę o złoto zawodniczka ze Śląska wygrała na punkty 7:0.

Dwie chełmskie zawodniczki stanęły na podium w kategorii wagowej do 68 kg. Po brązowe medale sięgnęły Karina Konarska i Małgorzata Małek. Oprócz nich na najniższym stopniu podium stanęły jeszcze inne zapaśniczki Cementu Gryf Chełm: Anna Król w wadze do 50 kg, Anastasiia Lebedieva – 55 kg, Olha Padoshyk – 62 kg i Urszula Piotrowska – 76 kg. Bardzo bliska medalu była natomiast Danuta Lisiewicz, która walczyła o brąz, ale doznała porażki i ostatecznie zajęła piąte miejsce.

W klasyfikacji klubowej Cement Gryf Chełm, zdobywając jedenaście medali, wręcz zdeklasował przeciwników. Wywalczył w sumie 404 pkt i zajął pierwsze miejsce. Na drugiej pozycji w punktacji generalnej uplasowała się Slavia Ruda Śląska – 171 pkt., a trzecie miejsce przypadło Juniorowi Dzierżoniów – 142 pkt. W klasyfikacji województw pierwszą lokatę zajęło bezapelacyjnie Lubelskie. (s)