Chętnych więcej, niż przewidziano

Nie wszystkim zainteresowanym udało się dostać na bezpłatne badania osteoporozy w ramach Programu Badań Profilaktycznych dla mieszkańców Chełma. Niektórzy pacjenci skarżą się, że odchodzą z kwitkiem, bo dziennie wykonywanych jest zaledwie 20 badań. – Miasto powinno zwiększyć limity, skoro jest tak duże zainteresowanie – mówią rozżaleni.


Mieszkańcy Chełma chętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych, które finansuje magistrat. Ich organizatorem i wykonawcą jest Miejski Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej. W tym roku chętni mogli bezpłatnie zbadać układ krążenia, sprawdzić czy nie mają gruźlicy lub raka płuc, raka piersi i osteoporozy. Zwłaszcza ostatnie badanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. I nie wszyscy mogli z niego skorzystać.

– Poszliśmy w miniony czwartek z żoną na badanie – mówi nam mieszkaniec Chełma. – Warto skorzystać, bo normalnie kosztuje aż 50 zł i nas nie stać. Zapisano tylko 20 osób a reszta odeszła z kwitkiem. Sporo było starszych ludzi, którzy liczyli, że uda im się dostać. W rejestracji mówią, że można będzie skorzystać jeszcze w ramach sierpniowych czwartków ze zdrowiem, ale w najbliższy czwartek, 16 sierpnia, będzie nieczynne. Czyli zostają tylko dwa – 23 i 30 sierpnia.

Pacjent skarży się, że skorzysta jeszcze tylko 40 osób i pyta dlaczego miasto albo MSPZOZ nie zwiększy limitów, skoro jest tak duże zainteresowanie tym badaniem?

Mariusz Żabiński, dyrektor MSPZOZ, tłumaczy, że limit procedur i tak został zwiększony w porównaniu z ubiegłym rokiem.

– Program profilaktyki osteoporozy realizowaliśmy od marca do końca czerwca – mówi. – W sumie mieliśmy 702 procedury z czego 100 zarezerwowaliśmy na sierpniowe czwartki ze zdrowiem. Dzienny limit wynika z warunków technicznych. Aparatem, którym przeprowadzane są badania, nie można, zwłaszcza w temperaturze, jaką mamy teraz, wykonać więcej badań. Poza tym jedna osoba, która go obsługuje, nie da rady wykonać dziennie więcej niż 20-25 badań, bo każde z nich zajmuje trochę czasu.

Dyrektor zachęca pacjentów, by starali się skorzystać jeszcze z kolejnych czwartków ze zdrowiem i zapowiada, że będzie starał się zwiększyć liczbę badań. – Jeśli tak się stanie, od razu podamy to do publicznej wiadomości – mówi. (bf)