Chińczycy zainteresowani Świdnikiem

Chińscy biznesmeni odwiedzili Świdnik na zaproszenie starostwa powiatowego.


O współpracy gospodarczej i możliwości inwestowania na terenie powiatu świdnickiego rozmawiali Liu Ping z China Europe Group oraz He Jin z Jinbo Led. Towarzyszył im dr Jerzy Rzymanek, przewodniczący stowarzyszenia CEE – China i wiceprzewodniczący Fundacji Kultury Jedwabnego Szlaku. Przyjmujący delegację członek Zarządu Powiatu – dr Jakub Osina, podkreślił otwartość samorządu na wszelkie możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami.
Niedawno świdnickie starostwo nadało oficjalne ramy partnerstwu z powiatem zdołbunowskim na Ukrainie, rejonem Ștefan Vodă w Mołdawii, a obecnie trwają rozmowy o współpracy z jedną z chińskich prowincji. Efektem partnerstwa ma być nie tylko budowanie kontaktów biznesowych między przedsiębiorcami, ale też wymiana kulturalna czy edukacyjna.
– Szukamy „wyjścia” poza standardowe kierunki współpracy dla samorządów i kontaktów poza Europą. Chiny to wybór naturalny ze względów gospodarczych. Mamy nadzieję, że te kontakty w przyszłości przyniosą efekty. Nasi goście zwrócili uwagę między innymi na to, że nasz powiat jest świetnie skomunikowany: mamy kolej, lotnisko – mówi J. Osina.
(opr. w)