Chińskie podróbki pod Chełmem

Kilkanaście ton podrobionych towarów, wartych ponad 25 milionów złotych, zalegało w pudłach w podchełmskim magazynie. Buty, ubrania, zegarki i inne chińskie gadżety były opatrzone logotypami znanych, światowych marek.

Chodzi o jeden z magazynów czasowego składowania towarów w powiecie chełmskim, na który nalot zrobili funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Zamościa.

– W takim magazynie przechowywane są towary do momentu dopełnienia przez przedsiębiorcę niezbędnych formalności. Magazyny czasowego składowania podlegają dozorowi celnemu – tłumaczy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

W magazynie pod Chełmem ujawniono ponad 15 ton podróbek Chin. Okulary, buty, ubrania, torebki, skarpety, zegarki, kosmetyki, rękawice sportowe, wkłady do e-papierosów i inne akcesoria – wszystko było oznaczone znakami znanych, światowych marek, a mimo to cena na metkach była śmiesznie niska jak na taki towar z górnej półki.

– Po szczegółowej rewizji funkcjonariusze znaleźli zarówno artykuły z bezprawnie naniesionymi znakami towarowymi, jak również niezgłoszone w dokumentach. Za wprowadzenie do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 5 lat – dodaje IAS. (pc)