Chodnik niczym tor przeszkód

Chodnik przy ulicy Kalinowej już został naprawiony, ale dalej jest w opłakanym stanie

– Chodnik przy ulicy Kalinowej przypomina „krajobraz księżycowy” – śmieją się mieszkańcy Świdnika. Do śmiechu nie było jednak naszemu czytelnikowi, który potknął się i przewrócił na połamanych płytach. Na szczęście nic poważnego mu się nie stało, a trotuar już poprawiono.


Kalinowa to jedna z ulic, którą Urząd Miasta Świdnik przejął od Spółdzielni Mieszkaniowej.

– Nie przypominam sobie, aby miasto prowadziło tu jakieś remonty, a idąc chodnikiem można połamać sobie nogi. 50 metrów od ulicy Racławickiej, w pobliżu salonu fryzjerskiego, chodnik przypomina „krajobraz księżycowy”. Parę metrów połamanych płyt. Strasznie to wygląda. Przypuszczam, że jako pojedynczy obywatel rocznie płacę więcej podatków, niż kosztowałby remont tego odcinka – mówi pan Tadeusz i dodaje, że przed dwoma tygodniami, spacerując po mieście, przewrócił się na tym chodniku.

– Wywinąłem takiego orła jak nigdy wcześniej. Dobrze, że twarzą w piach, a nie głową o płytę chodnikową. Niesamowicie się zdenerwowałem i kuśtykając od razu poszedłem do ratusza. Na parterze siedziały trzy panie. Powiedziałem, z czym przychodzę. Wysłały mnie do pokoju na piętrze. Było tam dwóch panów. Znów przedstawiłem swój temat, ale stwierdzili, że to nie ich „działka” i wysłali mnie do kierownika. Miałem już dość tego odsyłania i dałem sobie spokój. Jak ktoś złamie tam nogę albo rozbije głowę – to może wtedy miasto się zainteresuje – mówi świdniczanin.

W ubiegły wtorek rano poprosiliśmy ratusz o zajęcie się sprawą. Już w środę chodnik został poprawiony.

– Do Urzędu Miasta Świdnik zgłosił się mieszkaniec informujący o uszkodzeniu chodnika w pobliżu budynku Kalinowa 10 przez samochód ciężarowy, który niezgodnie z przepisami wjechał na chodnik. Zniszczeniu uległy płytki chodnikowe. Gmina zleciła firmie wykonawczej odtworzenie uszkodzonego fragmentu chodnika i prace te zostały już wykonane – mówi Przemysław Kozień, kierownik Wydziału Mienia Komunalnego UM Świdnik.

Urzędnicy przypominają, że miasto sukcesywnie remontuje przejęte od SM drogi. Dotychczas został wykonany remont generalny ulic Jarzębinowej i Głogowej. W bieżącym roku zaplanowane są inwestycje w rejonie ulic Akacjowej i Hallera.

– Wykonano również remonty chodników w południowym odcinku ulicy Smorawińskiego, a w drugiej połowie roku planowany jest remont chodników w zachodnim fragmencie ulicy Skarżyńskiego. W bliskich planach rewitalizacyjnych mamy też na uwadze wymianę nawierzchni ulicy Czereśniowej oraz remont generalny chodników przy ul. Kalinowej – dodaje P. Kozień. (w)