Chodnik to czy ślizgawka

Mieszkańcy ulicy Puławskiej i Chodźki w Lublinie poskarżyli się nam na nieodśnieżone, oblodzone chodniki. Miejskie służby odpowiedzialne za ich utrzymanie twierdzą, że to niemożliwe, bo obydwie ulice należą do grupy odśnieżanych w pierwszej kolejności.
By sprawdzić, kto ma rację, udaliśmy się na miejsce. 100 metrowym odcinek chodnika między blokami przy Puławskiej 11, 13 i 15 a Szkołą Podstawową nr 21 pokrywa, tak jak twierdzili nasi czytelnicy, gruba warstwa zlodowaciałego śniegu. – Jest ślisko i niebezpiecznie, a wózkiem trzęsie niemiłosierni – mówi pani Ania, która właśnie wyszła na spacer z córką. – Śnieg nie pada od tygodnia, a dotąd nikt tego nie uprzątnął.
Problemy z poruszaniem się mają również starsi ludzie. – Nietrudno tu o upadek. Gdybym nie musiała, w ogóle nie wychodziłabym z domu, ale musiałam wyjść po zakupy – narzeka napotkana pani Jadwiga. – Staram podpierać się laską, ale i tak czuję się bardzo niepewnie. Wczoraj moja znajoma, by się nie pośliznąć, wzięła ze sobą woreczek z piaskiem i posypywała przed sobą drogę. Służby miejskie chyba zapomniały o tym chodniku.
Rację mieli również czytelnicy, skarżący się na chodnik przy ulicy Chodźki. Chodnik na niemal całej szerokości pokrywał lodowy garb i nietrudno stracić było równowagę.
Odśnieżanie obydwu chodników leży w gestii Zarządu Dróg i Mostów. W mieście uważają, że ZDiM ze swojego zadania wywiązuje się należycie, a ulice i pobocza odśnieżane są zgodnie z ustalonym wykazem, w którym ulica Puławska i Chodźki na odcinku Smorawińskiego-Obywatelska z poboczami są wymienione w grupie 200 ulic przeznaczonych do odśnieżania w pierwszej kolejności. – Tylko ulice nieujęte w tym wykazie są odśnieżane interwencyjnie, czyli po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców – dodaje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. CH

Interwencje można zgłaszać

Zarząd Dróg i Mostów:
tel. 81 466 57 89
tel. 81 536 25 33 – dla Strefy Płatnego Parkowania
Straż Miejska:
tel. 986