Chorych przybywa

Sezon grypowy w pełni. Według statystyk sanepidu liczba zachorowań na grypę w ostatnim roku podwoiła się.

W okresie świątecznym i noworocznym wielu chełmian dopadły infekcje.

– Odnotowujemy wzrost zachorowań na grypę i schorzenia grypopochodne – potwierdza Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie.

Według dyrektora Żabińskiego przyczyniają się do tego także warunki pogodowe: jednego dnia mamy dwanaście stopni na plusie, drugiego dwa na minusie. Ze statystyk Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie wynika, że od października do końca grudnia ub.r. odnotowano 746 przypadków grypy. W całym 2019 r. było ich aż 2463, podczas gdy w 2018 r. – 1074. Oznacza to, że w ciągu roku liczba zachorowań na grypę podwoiła się.

– Chodzi o klinicznie rozpoznane przez lekarzy na podstawie objawów przypadki grypy – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie. – Rzeczywiście, w ostatnim czasie mamy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o te zachorowania, ale sytuacja jeszcze nie jest alarmowa.

Tak czy inaczej, przypominamy, że szczepienia przeciwko grypie są najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą. Mieszkańcy Chełma i powiatu chełmskiego w dalszym ciągu zbyt mało się szczepią. Zapewne jest to związane z tym, że szczepić należy się co roku, a ten wirus zmienia swoje właściwości. (mo)