Chrapka na „Polski Ład”

Do końca lipca trwa nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Miasto Świdnik zamierza ubiegać się o dofinansowanie na budowę Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju. O wsparcie wystąpi również Powiat Świdnicki, ale tego na jakie inwestycje, póki co starosta nie zdradza.


„Polski Ład” to przygotowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program społeczno-gospodarczy na okres pandemii. Jego najważniejsze założenia to 7 proc. PKB na ochronę zdrowia, obniżka podatków, mieszkania bez wkładu własnego i domy do 70 mkw. bez formalności czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie. „Polski Ład” to również inwestycje, które mają pobudzić wzrost gospodarczy, zapewnić Polakom lepsze warunki do życia i wygenerować nowe miejsca pracy.

W ramach programu samorządy mogą starać się o nawet 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów inwestycji m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, wymianę źródeł ciepła na zeroemisyjne czy gospodarowanie odpadami. Nabór wniosków w pierwszej, pilotażowej edycji programu trwa do końca lipca, a gminy mogą złożyć maksymalnie 3 wnioski.

Miasto Świdnik będzie starać się o środki na budowę Multifunkcyjnego Centrum Rozwoju, czyli hali widowiskowo-sportowej, która połączy różne funkcje, ale przede wszystkim będzie zapleczem dla siatkarzy.

– Z naszych wyliczeń i programu funkcjonalno-użytkowego wynika, że koszt tego przedsięwzięcia to ok. 60-70 mln zł. Wysokość dofinansowania uzależniona jest od priorytetów, a nasz projekt wpisuje się w dwa, bo przy tej inwestycji chcemy zastosować odnawialne źródła energii – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Wnioski przygotowuje również Starostwo Powiatowe w Świdniku. Władze powiatu, póki co, nie informują na jakie konkretne zadania chcą zdobyć pieniądze, ale jak zaznacza starosta, chodzi o kwotę kilkudziesięciu milionów złotych.

– Warto przypomnieć, że cały roczny budżet naszego samorządu wynosi nieco ponad 100 mln złotych. Rządowy program otwiera przed nami szansę, której w całej historii jeszcze nie było. Nie ukrywam, że wiążemy z nim ogromne nadzieje. Chcielibyśmy złożyć projekty z obszarów niezwykle istotnych dla mieszkańców, takich jak edukacja, pomoc społeczna i infrastruktura drogowa. Obecnie, z zarządem analizujemy, które pomysły będą miały szansę uzyskać dofinansowanie – tłumaczy Łukasz Reszka, starosta świdnicki.  (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here