Chrońmy wątrobę!

Od 1 do 7 października w wybranych placówkach w Lublinie, każda pełnoletnia osoba będzie miała możliwość wykonania bezpłatnych anonimowych testów pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV (wirusowego zapalenia wątroby typu C).


Szacuje się, że w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ok. 200 tysięcy osób, jednak dotychczas zdiagnozowano tylko ok. 30 tys.

– Apel o zbadanie się w kierunku HCV należy również skierować do osób, które odczuwają dolegliwości w zakresie układu pokarmowego oraz bliżej nieokreślone objawy ogólne, jak uczucie zmęczenia, bóle stawów czy obniżenie nastroju – twierdzi dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych SPSP nr 1 w Lublinie. W wielu przypadkach zapalenie wątroby typu C rozwija się w sposób bezobjawowy, a kiedy już się ujawni, to stan zawansowania choroby jest znaczący.

Nieleczone HCV uszkadza wątrobę i w rezultacie może prowadzić do jej marskości, a nawet raka. Watro wiedzieć, że w Polsce istnieje skuteczna terapia, pozwalająca na całkowite wyleczenie tej choroby, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Obecnie zakażenie HCV jesteśmy w stanie bez problemów wyleczyć – dodaje Krzysztof Tomasiewicz.

W ramach „Tygodnia anty-HCV” w Lublinie w dniach 1-7 października w wybranych placówkach będzie można wykonać bezpłatne anonimowe testy na obecność przeciwciał anty-HCV. Na miejscu będzie można uzyskać również wszelkie informacje dotyczące tej choroby. (EM.K.)

HCV (ang. Hepatitis C Virus) jest odpowiedzialny za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Wirusem można się zakazić przez kontakt krwi osoby zdrowej z krwią osoby zakażonej HCV, w sytuacji gdy dochodzi do naruszenia ciągłości skóry (np. ukłucie, skaleczenie). Eksperci wskazują, że czynnikami ryzyka zakażenia HCV w Polsce są hospitalizacje w przeszłości, zabiegi medyczne i niemedyczne, jak również wizyty u kosmetyczki czy posiadanie tatuażu.