Chrońmy zabytkowe nagrobki

Zachęcamy lublinian do hojności, przypominając, że tegoroczna kwesta na cmentarzu przy Lipowej ma pokryć koszty konserwacji przynajmniej pięciu zniszczonych, zabytkowych nagrobków.


Pierwsze dwa dni kwesty na nekropolii przy ul. Lipowej mamy już za sobą – ruszyła w miniony weekend. Ale najintensywniejszy okres zbierania datków przez wolontariuszy, pod kierownictwem przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, pana Stanisława Santarka, czeka nas w dniu Wszystkich Świętych – 1 listopada oraz w tzw. Dniu Zadusznym – 2 listopada.
Jednym z nagrobków, przeznaczonych do konserwacji w 2018 r. za pieniądze z tegorocznej kwesty, jest pomnik rodziny Vetterów. Karol i jego syn August należą do osób, które przyczyniły się w XIX wieku do szybkiego rozwoju Lublina. Znana w naszym mieście rodzina Kwiatkowskich również posiada na zabytkowym cmentarzu przy ul. Lipowej nagrobek, który członkowie SKOZL proponują odnowić w najbliższym czasie.
Datki pieniężne jak zwykle wrzucamy do puszek z logo kwesty, które w tym roku wzbogaci rzeźbiarski wizerunek Madonny, zdobiący nagrobek rodziny Lucy. Pomnik został odremontowany za pieniądze z kwesty w 2016 r.
Przypomnijmy, że pierwsza kwesta w Lublinie na rzecz zabytkowej nekropolii przy ul. Lipowej odbyła się w 1987 r. Mija więc właśnie dokładnie trzydzieści lat od jej początków. W tym czasie odremontowano niemal 300 obiektów na cmentarzu na Lipowej. I jeszcze jedna uwaga: dotąd sztab kwesty w dniach zbiórki znajdował się w budynkach administracji cmentarza przy ul. Jezuickiej. W tym roku nastąpiła zmiana – sztab akcji będzie w budynku Polskiego Radia Lublin przy ul. Obrońców Pokoju.
Monika Skarżyńska