Chryzantemowa wychodzi z planów

Na razie na budowie ul. Chryzantemowej jeszcze niewiele się dzieje

Rozpoczęły się prace związane z budową ul. Chryzantemowej. Nowa ulica po północnej stronie cmentarza połączy ulice Wyszyńskiego i Gospodarczą, a w przyszłości będzie też połączeniem pomiędzy al. Solidarności i ul. Wyszyńskiego. Inwestycja ma być gotowa wiosną przyszłego roku.


Prace przygotowawcze związane z budową ul. Chryzantemowej ruszyły jeszcze w 2020 roku, kiedy Urząd Miasta ogłosił przetarg na opracowanie projektu jej budowy. Wiosną tego roku wyłonił zaś wykonawcę prac. Do przetargu wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina, które zaproponowało kwotę ok. 5 mln zł. Miasto postanowiło ją przyjąć, bo tylko nieznacznie (o ok. 6 tys. zł) przekroczyła założony na to zadanie budżet.

Prace związane z przebudową Chryzantemowej ruszyły kilka tygodni temu. Na uwinięcie się z nimi wykonawca ma 12 miesięcy od podpisania umowy, więc urzędnicy zakładają, że pełen efekt prac zobaczymy wiosną przyszłego roku.

Docelowo powstanie tu droga o nawierzchni bitumicznej, która po północnej stronie cmentarza połączy ul. Wyszyńskiego z ul. Gospodarczą. Powstanie również chodnik, przejścia dla pieszych, oświetlenie, kanalizacja deszczowa, ścieżka rowerowa i kanał technologiczny. Zaplanowano też spory parking i plac handlowy.

W przyszłości Chryzantemowa ma łączyć się z projektowaną ul. Sąsiedzką. Tym samym powstanie nowe połączenie al. Solidarności z ul. Wyszyńskiego. Urzędnicy zwracają uwagę, że to nie tylko ułatwienie komunikacyjne dla mieszkańców pobliskich domów czy wygodniejszy dojazd na cmentarz, ale także rozwój położonych tu terenów pod budownictwo jednorodzinne.

Na budowę ulicy Chryzantemowej Miasto Świdnik otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ok. 1,3 mln zł. (w)