Za chwilę plac budowy

Urząd Miasta Świdnik ogłosił przetarg na przebudowę głównego centralnego placu miasta. Na oferty od potencjalnych wykonawców czeka do 23 lutego.


– Chcielibyśmy tegoroczne Święto Niepodległości uczcić już w nowej scenerii placu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Okazja jest wyjątkowa, bowiem 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nowoczesny wystrój tego miejsca i jego ekologiczny charakter będzie świadczył o tym, jak wielki postęp poczyniliśmy od 1918 roku, mimo że ostatnich sto lat historii naszej ojczyzny obfitowało w okresy dramatyczne czy wręcz tragiczne.
Jak tłumaczą urzędnicy, głównym celem projektu jest przebudowanie placu w taki sposób, aby stworzyć przestrzeń reprezentacyjną, dającą nie tylko możliwość organizacji obchodów świąt państwowych oraz imprez kulturalnych, ale także atrakcyjnego miejsca do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu.
– Plan zakłada całkowitą wymianę nawierzchni z kamiennej na betonową przy jednoczesnej niwelacji terenu w taki sposób, aby zlikwidować bariery ograniczające dostęp do placu dla osób niepełnosprawnych, starszych czy rodziców z dziećmi w wózkach. Będą też m.in. nowe ławki, nasadzenia; odświeżony zostanie także zegar – mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta Świdnik.
Na przebudowę placu Konstytucji 3 maja w tegorocznym budżecie miasta znalazło się 9 mln zł. Wykonawca będzie miał czas na realizację inwestycji do końca października 2018 roku. (opr. w)