Chwyciły za pędzle

W najbliższy wtorek 26 listopada o 17.00. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa „Z łąki, z lasu, z ogrodu”, której autorkami są uczestniczki warsztatów odbywających się w Pracowni Malarstwa i Rysunku „M”, która działa przy Miejskim Ośrodku Kultury.


Wystawa „Z łąki, z lasu, z ogrodu” prezentuje prace grupy seniorek: Stanisławy Chmiel, Eleonory Kosińskiej, Haliny Kuromskiej i Krystyny Łupij. Panie swoją przygodę z malarstwem rozpoczęły kilka lat temu pod kierunkiem świdnickiego fotografa, artysty i plastyka Mariusza Kiryły. Potem swój talent i umiejętności szlifowały pod okiem artystki Marty Gołofit, a teraz ich grupę prowadzi Anna Kozakowska – graficzka, projektantka wnętrz i ogrodów oraz pasjonatka sztuki i przyrody.

– Malarstwo dla autorek prezentowanych prac formą realizacji pasji, wyrażenia siebie. Pozwala oderwać się od codziennych spraw i przynosi odprężenie. Pomijając te korzyści, jakie czerpią z malarstwa same artystki, ich twórczość cieszy bliskich oraz motywuje innych seniorów do stawiania pierwszych kroków w dziedzinie sztuk plastycznych – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, zapraszając do obejrzenia wystawy.

Obrazy, które będą eksponowane, to tylko niewielka część twórczości artystek. Prace przedstawiają głównie pejzaże, wycinki natury, pojedyncze rośliny czy zwierzęta. Każda z pań ma indywidualny styl, własną wrażliwość, sposób przekazywania emocji. Na niektórych obrazach widać np. zamaszysty ruch pędzla, na innych precyzję czy wybuch kolorów. JN