Ciągnikiem pod pociąg

Był nietrzeźwy, nie posiadał uprawnień do kierowania, a na domiar złego pojazd, którym się poruszał był niesprawny. Mowa o kierowcy ciągnika rolniczego, który w Dominowie (gm. Mełgiew) doprowadził do zderzenia z pociągiem.


Policjanci z KPP w Świdniku wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w sobotę 20 stycznia w Dominowie. Po godz. 23.30 do dyżurnego policji dotarła informacja o zderzeniu ciągnika rolniczego z pociągiem relacji Lublin-Chełm, którym podróżowało 27 osób.
Na miejscu policjanci zastali maszynistę pociągu. Tłumaczył, że podczas jazdy zauważył w oddali na torowisku mężczyznę, który dawał mu świetlne sygnały do zatrzymania się. Okazało się, że na części torów stoi ciągnik rolniczy. Mimo że maszynista natychmiast zaczął hamować, rozpędzony pociąg nie miał szans zatrzymać się na tak krótkim odcinku i uderzył w wystający element ciągnika.
– Maszynista dodał, że na miejscu zastał kierowcę ciągnika, który powiedział mu, że doszło do awarii sprzęgła i dlatego wjechał na tory, nie mogąc zatrzymać maszyny. Przed przybyciem służb kierowca oddalił się. Po ponad godzinie mężczyzna powrócił na miejsce zdarzenia, jednak ubrany był już inaczej. Oświadczył, że ciągnik pozostawił poprzedniego dnia na swoim polu i nie wie w jakich okolicznościach znalazł się on na torowisku – mówi mł. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik KPP w Świdniku.
Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. W dodatku nie posiadał uprawnień do kierowania. Został zatrzymany przez policję miesiąc wcześniej za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Policyjny biegły po przeprowadzeniu oględzin stwierdził, że ciągnik był niesprawny technicznie przed zdarzeniem: posiadał uszkodzone ogumienie, niesprawny układ kierowniczy, hamulcowy, oświetlenie, a także wyciekły z niego płyny eksploatacyjne.
37-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. W poniedziałek, 22 stycznia, usłyszy zarzuty w tej sprawie. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. (w)