Ciemna strona sieci

Odsetek kupujących online rośnie z roku na rok. Niestety, wzrasta też liczba oszustw internetowych. Coraz częściej właśnie takimi sprawami zajmuje się prokuratura.

 

Internetowe „przekręty” należą do jednych z najczęściej popełnianych w ostatnim czasie oszustw. Chodzi przede wszystkim o przypadki kupowania na różnych portalach, aukcjach i w sklepach internetowych, i opłacania zamówionych towarów „z góry”. Klient przeleje pieniądze na podany w internecie numer konta i czeka na paczkę. Ale kontakt ze sprzedawcą się urywa, a towar nie przychodzi, albo zamiast niego klient dostaje karton wypełniony gazetami, itp.
– Od kiedy korzystanie z internetu stało się powszechne, liczba tego typu zgłoszeń wzrasta. Dotyczy to wszystkich miejscowości – przyznaje Lech Wieczerza, szef Prokuratury Rejonowej w Chełmie.
Tylko w ciągu kilku dni zgłosiło się dwóch pokrzywdzonych. Jeden z nich kupił przedmiot przez popularny portal OLX i okazało się, że padł ofiarą naciągacza.
W większości przypadków udaje się namierzyć internetowych oszustów. Ale najbezpieczniej sprawdzić wcześniej sprzedającego, od którego chcemy nabyć towar i nie wysyłać pieniędzy „w ciemno”. (pc)