Ciemno i straszno na „Wschodzie”

Mieszkańcy bloków przy ul. Witosa skarżą się na panujące po zmroku na ich osiedlu ciemności

Mieszkańcy wschodniej części Świdnika, a dokładnie kilku bloków przy ul. Witosa, skarżą się na ciemności, jakie wieczorami panują na ich osiedlu. Problemem nie są niedziałające latarnie, ale ich zupełny brak.


O tej porze roku brak oświetlenia daje się mieszkańcom szczególnie we znaki. – Kiedy wracam z pracy zazwyczaj jest już ciemno. Bywa, że oświetlam sobie drogę latarką w telefonie, bo inaczej nic nie widać. Najgorzej jest pomiędzy blokami przy Witosa 3, 3a, 5 i 5a, gdzie wzdłuż chodników nie stoi żadna latarnia – mówi jedna z mieszkanek.

Tematem zainteresował się radny Marcin Magier (klub radnych burmistrza), który w jednej z ostatnich interpelacji zwrócił się do Urzędu Miasta z prośbą o przeanalizowanie możliwości i ewentualną instalację oświetlenia ulicznego w tym rejonie. – Mieszkańcy relacjonują, iż w celu bezpiecznego poruszania się w tym rejonie zmuszeni są do korzystania np. z latarek. Dodatkowo panująca ciemność sprzyja aktom wandalizmu oraz urządzaniu nocnych libacji, co z kolei wywołuje obawy właścicieli okolicznych nieruchomości. Należy zauważyć, że Osiedle Wschód w dużej części zamieszkałe jest przez osoby starsze, dla których brak oświetlenia ulicznego może stanowić poważny problem – mówi radny.

Radny zwrócił się do burmistrza z pytaniami, czy miasto dysponuje terenem w tym rejonie i czy istnieje tu sieć energetyczna, która umożliwiałaby instalację latarni oraz czy miasto może partycypować w kosztach instalacji oświetlenia na gruntach należących do wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowej.

Urząd Miasta nie przygotował jeszcze oficjalnej odpowiedzi na wniosek M. Magiera, ale jak zapewniono nas w Ratuszu, sprawa zostanie szczegółowo przeanalizowana. – Musimy przede wszystkim dokładnie sprawdzić kwestie własności gruntów. Jeśli okaże się, że jest to teren spółdzielni lub wspólnoty, jesteśmy otwarci na współpracę i nie wykluczamy możliwości partycypacji w kosztach. Ustawieniu dwóch czy trzech latarni  nie będzie kosztowne – komentuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.  (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here