Ciemno pod latarnią

Nie święcą między innymi lampy mające oświetlać przejście przez ul. Maczka

Świdniczanie zwracają uwagę, że latarnie ustawione przy przejściach dla pieszych na al. Armii Krajowej i pobliskiej ul. gen Maczka nie świecą. – Miały zwiększyć bezpieczeństwo, ale w ogóle nie spełniają swojej roli, bo są wyłączone – wytykają. Powiat, do którego należą obie ulice wyjaśnia, że latarnie nie mogły zostać włączone z przyczyn niezależnych od niego, ale niebawem ma się to zmienić.


W ubiegłym roku zakończyła się modernizacja dwóch ważnych ulic: al. Armii Krajowej i ul. Gen. Maczka. W ramach tej inwestycji, zrealizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdniku, przy czterech przejściach dla pieszych stanęły dodatkowe latarnie, dzięki którym piesi przechodzący po zmroku przez „zebrę” mają być lepiej widoczni dla kierowców.

Na ostatniej sesji Rady Miasta Świdnik, rady Robert Syryjczyk (KO) zwrócił uwagę, że większość nowych latarni nie świeci.

– Nie wiem, czy kiedykolwiek świeciły – zauważył radny. – Jedyna latarnia, która działa znajduje się przy przejściu dla pieszych koło Szkoły Podstawowej nr 7. Pozostałe na al. Armii Krajowej i ul. Gen. Maczka są wyłączone.

Starostwo Powiatowe w Świdniku wyjaśnia, że nowe słupy doświetlenia przejść dla pieszych miały być włączone w obwody elektryczne, których właścicielem jest PGE, i w oparciu o które funkcjonuje obecne oświetlenie tych ulic. Budowę odrębnej linii energetycznej, która zasilałaby tylko latarnie doświetlające „zebry” uznano za ekonomicznie niezasadną.

– Na etapie uzgodnień wzajemnych pomiędzy samorządem powiatowym, gminnym i PGE, wystąpiła konieczność uzyskania nowych warunków, niezbędnych do zasilenia doświetlenia przejść. Sprawa znajduje się na etapie finalizowania. Doświetlenie przejść zostanie uruchomione w lutym, jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą na wykonanie prac ziemnych – mówi Bartłomiej Pejo, wicestarosta świdnicki. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here