Ciepło będzie droższe

Rosnące ceny węgla kamiennego powodują, że chełmskie MPEC podnosi stawki opłat za dostarczane miejskie ciepło. Podwyżka na szczęście jest niewielka, bo kilkuprocentowa…

W ostatnim czasie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej aż dwukrotnie obniżało swoje ceny i stawki opłat. Umożliwiały to głównie uwarunkowania rynkowe i wynegocjowane przez spółkę niższe ceny surowca, na którym opiera się produkcja ciepła w chełmskiej spółce. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Drastycznie rosnące ceny węgla skutkują znaczącym wzrostem kosztów wytwarzania ciepła, a co za tym idzie, koniecznością zmian cen i stawek opłat.
– Szukaliśmy i szukamy węgla bezpośrednio w zakładach wydobywczych i u różnych dostawców – mówi Mirosław Iwiński, prezes MPEC. w Chełmie. – Wszędzie sytuacja jest podobna. Ceny mocno poszły w górę, co potwierdzają nie tylko nasze analizy rynku, ale nawet oficjalne pisma od największych kopalń. To bezpośrednio wpływa na koszty związane z funkcjonowaniem spółki.
Wprowadzane przez MPEC zmiany nie są jednolite dla całego miasta, są zależne od grupy odbiorcy z taryfy. Wzrost nie przekroczy kilku procent, a więc nowe ceny i stawki będą zbliżone do poziomu sprzed ostatnich dwóch obniżek. Jak zapewniają władze spółki, podniesienie opłat nie oznacza, że ich wysokość pozostanie już na stałe na tym poziomie. Jeśli ceny węgla pójdą w dół, niewykluczone są ponowne obniżki.
– Staramy się być elastyczni i dostosowywać się do sytuacji na rynku – podkreśla prezes Iwiński. – Naszym celem nie jest maksymalizacja zysków za wszelką cenę, co potwierdzają poprzednio dwukrotnie wprowadzone obniżki, ale świadczenie usług na wysokim poziomie, optymalizacja kosztów dla naszych odbiorców oraz spełnianie oczekiwań społecznych. Niestety, w sytuacjach rosnących cen surowców nie mamy wyjścia i musimy podnosić stawki. Staramy się jednak, aby te podwyżki były minimalne, tak by nasi klienci ich nie odczuli.
W najbliższych dniach odbiorcy ciepła otrzymają od spółki zawiadomienia o zmianie cen i stawek opłat, które wejdą w życie od połowy listopada. Sytuacja na rynku węglowym skutkuje nie tylko wzrostem cen spółek ciepłowniczych produkujących ciepło w oparciu o ten surowiec. Wzrost cen odczuwalny jest zapewne także przez właścicieli budynków ogrzewanych piecami węglowymi, a więc znacznej części właścicieli domów jednorodzinnych. (s)