Co skapnie z Polskiego Ładu?

Dwie drogi, z Chorupnika do Rudnika oraz w Łopienniku Dolnym, a także rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Bończy – te trzy inwestycje powiat krasnostawski zamierza zrealizować z pieniędzy z Rządowego Funduszu Polski Ład. Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie czeka na dobre wieści z Warszawy.

Lada dzień, najprawdopodobniej jeszcze w październiku br., zostaną ogłoszone wyniki naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład. Na listę rankingową projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z niecierpliwością czekają władze powiatu krasnostawskiego.

– Złożyliśmy trzy wnioski i liczymy na to, że dostaniemy dofinansowanie. Są szanse nawet na 95 proc. wsparcia – mówi Andrzej Leńczuk, starosta powiatu krasnostawskiego.

Do tej pory powiat krasnostawski był skuteczny w pozyskiwaniu funduszy z zewnątrz. – W ciągu 2,5 roku zrealizowaliśmy inwestycje na prawie 60 mln zł – podkreśla starosta. – Dla porównania, nasi poprzednicy w ciągu czterech lat na różne przedsięwzięcia wydali 53,5 mln zł. Nasza kadencja jeszcze się nie skończyła, zatem wynik będzie jeszcze lepszy.

Powiat ubiega się o dofinansowanie przebudowy drogi z Chorupnika do Rudnika. To kontynuacja inwestycji rozpoczętej kilka lat temu. W 2018 roku przebudowano ponad4-kilometrowy odcinek z Mościsk do Rudnika. – Do wykonania zostało ponad 5 km. Jeśli dostaniemy wsparcie, inwestycja ruszy w przyszłym roku. Jak zawsze na udział własny składają się zarówno powiat, jak i gminy, na terenie których jest realizowana inwestycja. W tym przypadku mogą to być nieduże pieniądze, o ile otrzymamy maksymalne dofinansowanie.

Szacunkowa wartość inwestycji to 12,5 mln zł. Drugim drogowym przedsięwzięciem jest rozbudowa drogi w Łopienniku Dolnym, w kierunku Trawnik, wraz z mostu na rzece Łopa. Całkowity koszt to około 3,6 mln zł. Trzecie zadanie, na które powiat złożył wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład, to rozbudowa Domu Pomocy Społecznej w Bończy. Według wstępnych założeń ma kosztować 7 mln zł. – Trudno powiedzieć, czy dostaniemy wsparcie na wszystkie trzy inwestycje. Po cichu liczymy, że powiat otrzyma dofinansowanie przynajmniej na drogowe projekty. Do tej pory nie byliśmy pomijani i mam nadzieję, że tak zostanie – mówi starosta Leńczuk. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here