Co z nową Pogodną i parkingami?

– Budowa nowych miejsc parkingowych przy Pogodnej jest potrzebna, ale najpierw powinno się przebudować całą ulicę – uważają społecznicy z Bronowic

W tym roku lubelski ratusz planuje wybudować nowe zatoki parkingowe na ul. Pogodnej. Mieszkańcy nie do końca się cieszą, bo przypominają, że od lat czekają na generalną przebudowę drogi.


– Roboty zakładają wykonanie maksymalnej liczby miejsc postojowych przy założeniu, że ich lokalizacja nie będzie kolidowała z przebudową ulicy. Miejsca postojowe zostaną zbudowane z betonowych płyt ażurowych na podbudowie z kruszywa kamiennego – poinformował Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina, w odpowiedzi na pytania kierowane ws. Pogodnej przez radnego Marcina Nowaka (klub Wspólny Lublin).

Ratusz potwierdza, że w planach miasta są zarówno nowe parkingi, jak i generalna przebudowa ul. Pogodnej. – Mamy już dokumentację projektową inwestycji, której koszt wyniesie ponad 11 milionów złotych. W tym roku, na wniosek mieszkańców, powstaną miejsca parkingowe na wysokości od ul. Lotniczej do ul. Krańcowej. Zostaną one zlokalizowane w tych miejscach, w których potem powstaną parkingi po przebudowie ul. Pogodnej. Płyty ażurowe i ich podbudowę można będzie potem łatwo rozebrać przed generalną przebudową ulicy – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. – W maju odbędzie się spotkanie z radą dzielnicy. Jego celem będzie omówienie, gdzie konkretnie takie miejsca mogłyby powstać. W budżecie na ten cel jest przeznaczone ok. 100 tys. zł, co dałoby możliwość powstania kilkudziesięciu miejsc parkingowych – dodaje rzeczniczka prezydenta.

Na zatoki parkingowe ratusz zarezerwował środki w tegorocznym budżecie. Na przebudowę ulicy Pogodnej za wiele milionów zł, już nie. Pytani o sprawę lokalni społecznicy nie ukrywają zdziwienia. Podtrzymują, że priorytetem dla dzielnicy jest generalna przebudowa drogi, na którą czekają ponad dekadę. – To jeden z dzielnicowych priorytetów. Czekamy na taką ulicę, by na całej długości uwzględniono miejsca parkingowe. Dziś taki „komfort” jest jedynie na wysokości Pogodnej 17. To uporządkuje sytuację jaką dziś mamy. Rozumiemy, że środków w tym momencie nie ma, ale jaki jest sens budowy parkingów na prowizorycznych płytach? Oczekujemy porządnych rozwiązań – mówi Andrzej Szyszko, radny dzielnicy Bronowice, lider lokalnego komitetu mieszkańców. BACH