Coolturalne pomysły biblioteki

W przyszłym tygodniu, 8 października, rusza głosowanie nad zadaniami zgłoszonymi do Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Do wyboru będzie piętnaście propozycji, z czego dwie przygotowała Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku, która liczy na ich poparcie przez świdniczan.


Pierwszy z projektów przygotowanych przez świdnicką książnicę to „Bibliobox 24/7”. Pomysł zakłada wyposażenie biblioteki w książkomat umożliwiający całodobowy odbiór zamówionych książek.

– Działałby na zasadzie popularnych paczkomatów i umożliwiłby odbiór książek o każdej porze i każdego dnia tygodnia. Zamówienie należałoby złożyć przez internet, a kiedy książka będzie gotowa do odbioru, czytelnik dostanie powiadomienie smsem. To nie tylko udogodnienie dla osób pracujących dłużej, czy poza miastem i niemogących dotrzeć do biblioteki w  godzinach jej funkcjonowania. W dobie zagrożenia epidemiologicznego taka forma odbioru książek będzie dla mieszkańców bezpieczną alternatywą. Nikt nie musi rezygnować z  aktywności czytelniczej i dostępu do bibliotecznych zbiorów książek, filmów, muzyki czy audiobooków – mówi Joanna Makuszewska, instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Koszt Biblioboxu wraz z całym oprogramowaniem to ok. 160 tys. zł. Książkomat stanąłby nieopodal biblioteki, a konkretnie w Zaułku Poetów. Tego miejsca dotyczy także kolejny z pomysłów zgłoszonych przez bibliotekę do budżetu obywatelskiego. Projekt „Coolturalna Biblioteka” zakłada m.in organizację cyklu spotkań z pisarzami, muzykami i reżyserami.

– Wydarzenia zostaną tak zaplanowane, aby każdy mieszkaniec znalazł coś dla siebie – rodzice z dziećmi, młodzież i dorośli. Tematyka niektórych spotkań będzie dotykać ważnych momentów z historii naszego miasta. Tym cyklem spotkań chcielibyśmy animować Zaułek Poetów, który – co ważne – również powstanie w ramach budżetu obywatelskiego. Jesteśmy po spotkaniach z jego wykonawcami i sądząc po tym, co zaproponowali, będzie to najpiękniejsze miejsce w Świdniku. Ma być gotowy na koniec grudnia. I w tym pięknym miejscu będziemy słuchać muzyki, spotykać się z pisarzami czy rozmawiać o filmie – dodaje J. Makuszewska.

Wydarzenia mają kosztować ok. 36,8 tys. zł. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here