Covid ciągle przyspiesza

Rekordowa liczba zakażeń, zajętych łóżek covidowych i respiratorów. Służba zdrowia znów na pograniczu wydolności. Pandemia Covid-19 wymyka się spod kontroli. Mają pomóc obowiązujące od soboty restrykcje, które pozostaną z nami co najmniej do 9 kwietnia.

W ubiegłym tygodniu dzienna liczba zakażeń pobiła kolejny rekord – w piątek odnotowano ponad 34 tysiące przypadków, podobnie jak zajętych łóżek zakaźnych w szpitalach (ponad 29 tys.), respiratorów (2900) oraz zgonów (579).

W województwie mazowieckim i na Śląsku zaczyna brakować miejsc w szpitalach i ministerstwo zdrowia, nie wyklucza relokacji pacjentów do placówek w innych regionach, podobnie jak wprowadzenia kolejnych obostrzeń. – Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, że dochodzi do przesilenia, tzn. że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze – stwierdził w ubiegły piątek minister zdrowia, Adam Niedzielski. W odwróceniu trendów mają pomóc obowiązujące od soboty dodatkowe restrykcje.

Już nie tylko zamknięte są sklepy w galeriach, ale również sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. W pozostałych placówkach handlowych podobnie jak na poczcie i targowiskach obowiązują zaostrzone limity osób: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2 i 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2. Ten drugi wskaźnik dotyczy również miejsc kultu religijnego. Nieczynne są żłobki i przedszkola, salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne, a obiekty sportowe są dostępne tylko dla sportowców zawodowych.

Tak będzie przynajmniej do 9 kwietnia. Nadzieję, że niebawem będzie lepiej daje rozpędzająca się, po chwilowych zawirowaniach wokół szczepionki AstraZeneca, akcja szczepień. Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, zapowiada, że w drugim kwartale tego roku nastąpi bardzo duże przyspieszenie i będziemy mogli przejść już do masowych szczepień populacyjnych.

Mamy bufor bezpieczeństwa

O miejsce w szpitalu nie muszą się martwić chorzy na Covid-19 w naszym województwie. Choć w ubiegłym tygodniu liczba dziennych zakażeń przekroczyła 1 tys., to wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wciąż jest jednym z dwóch najniższych w kraju i wynosi ok. 50 (podobnie jest w Podlaskiem), kiedy w województwach wielkopolskim, śląskim, czy mazowieckim jest ponad dwa razy wyższy.

– Odnośnie przygotowanych miejsc w szpitalach ciągle mamy bufor bezpieczeństwa i na 1800 łóżek typowo covidowych w ubiegły czwartek wolnych było ok. 450, a na 197 dostępnych respiratorów zajęte były 123, choć są rejony, gdzie wszystkie łóżka są zajęte – informował wojewoda lubelski, Lech Sprawka, dodając, że biorąc pod uwagę dalszy wzrost zakażeń i zachorowań, dla bezpieczeństwa wydał polecenie dyrektorom kilkunastu szpitali przygotowania kolejnych 145 łóżek zakaźnych, w tym 4 z respiratorami.

Kolejny moduł uruchomiony zostanie również w szpitalu tymczasowym w Targach Lublin, gdzie w ubiegłym tygodniu leczonych było 82 pacjentów, w tym 4 korzystało ze wspomagania oddychania. W tym tygodniu liczba czynnych łóżek zakaźnych w szpitalu rezerwowym wzrośnie do 140, a wojewoda nie wyklucza uruchomienia drugiego modułu na oddziale respiratorowym, gdzie obecnie łóżek jest 10. – Jeśli zajdzie potrzeba liczbę łóżek zakaźnych w województwie rozwiniemy jeszcze na większa skalę, obserwując to co wydarzy się w najbliższych dniach – zapowiada wojewoda Sprawka.

Z kwitkiem nie odeślą

W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej i zaleceniem pracy zdalnej musimy się liczyć z utrudnieniami w osobistym załatwianiu spraw w urzędach. Choć większość pozostaje otwarta dla interesantów, to apeluje, by sprawy, które się da, załatwiać przez internet lub telefon.

– Szukamy złotego środka. Nie możemy całkiem się zamknąć, bo spraw, z którymi zgłaszają się do nas mieszkańcy jest naprawdę bardzo dużo. Utrzymujemy możliwość bezpośredniego spotkania z urzędnikiem, oczywiście z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Zachęcamy, by przed wizytą umówić się na nią telefonicznie – mówi starosta świdnicki, Łukasz Reszka, zapowiadając, że wydziały starostwa będą przyjmować interesantów w określonych godzinach. Na petentów nie zamyka się również Urząd Miasta Świdnik. Jak wyjaśnia sekretarz miasta, Ewa Jankowska, jeszcze w tamtym roku, kiedy pandemia się rozpoczynała wypracowano procedury, które chronią i pracowników urzędu, i mieszkańców.

– Nie mieliśmy sytuacji dużej zachorowalności wśród pracowników, która skutkowałaby koniecznością zamykania urzędu, czy braku ciągłości pracy któregoś z wydziałów. Jeśli pracownicy chorują, mieszkańcy tego nie odczuwają. Pracownicy się wymieniają, mamy system rotacyjny, co w sytuacji zakażenia powoduje brak konieczności pójścia na kwarantannę większej ilości pracowników.

Tak pracowaliśmy od samego początki i tak też działamy teraz. Nie zamykamy obsługi bezpośredniej. Teraz spływają wnioski do „Mieszkania Plus”. Ludzie przychodzą osobiście, niektórym trzeba pomóc w wypełnieniu wniosku, czy w założeniu skrzynki mailowej. Zainteresowanie programem jest ogromne. Wpłynęło już ponad 750 wniosków. Ze względów bezpieczeństwa zachęcamy oczywiście do wcześniejszego kontaktu mailowego lub telefonicznego i umówienia się na konkretny termin – dodaje sekretarz Jankowska.

Rozdali maseczki pasażerom

I politycy, i medycy ciągle przypominają, że rozwój sytuacji epidemicznej zależy również od nas samych i przestrzegania zasady „Dystans, Dezynfekcja, Maseczki”. Naprzeciw temu wyzwaniu po raz kolejny wyszedł MPK Lublin, rozdając kolejne maseczki swoim pasażerom. Pracownicy nadzoru ruchu MPK wspólnie ze strażnikami miejskimi rozdali ich w ubiegłym tygodniu aż 3 tysiące. – Maseczki były rozdawane na przystankach i w pojazdach. Chcemy w ten sposób zadbać o naszych pasażerów i przypominać o obowiązku zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówi Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK w Lublinie. RD, MK, (w)

PANDEMIA W LICZBACH

W ubiegłym tygodniu w Polsce liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wzrosła do 2 250 991 (o 192,4 tys. w ciągu tygodnia), zgonów do 51 819 (o 2 519), wyleczonych do 1 798 922 (o 142 tys.), a wykonanych szczepień do 5 845 811 (o 831 644). W woj. lubelskim przybyło 5 813 zakażonych (od początku 100 292), a 160 pacjentów z Covid-19 zmarło (od początku 3 352). W ubiegłą sobotę dzienna liczba zakażeń w Polsce wynosiła 31 759, w Wielkiej Brytanii – 3 865, Niemczech – 17 628, Włoszech – 23 834, Francji – 42 619. Na świecie liczba wykrytych infekcji SARS-CoV-2 przekroczyła 126,8 mln. Ponad 2,77 mln osób z Covid-19 zmarło, a 71,8 mln wyzdrowiało. Dane na niedzielę, 28 marca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here