Ćwiczyli zgranie i komunikację

W jednym z gospodarstw na terenie powiatu świdnickiego pojawiło się ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) – to na szczęście nie fakt, ale jeden z epizodów ćwiczeń służb i inspekcji powiatu świdnickiego, które odbyły się w Oleśnikach.


Świdniccy strażacy, w tym także ochotnicy, policjanci, służby weterynaryjne, sanepid i przedstawiciele świdnickich gmin, powiatu i nadleśnictwa spotkali się w Oleśnikach (gm. Trawniki), aby przećwiczyć procedury w przypadku pojawienia się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Symulowano, że ognisko choroby pojawiło się w jednym z gospodarstw. W związku z tym zagrożeniem zwołany został przez starostę świdnickiego zespół zarządzania Kryzysowego, w skład którego weszli kierownicy, naczelnicy i przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej i Policji.
– Ćwiczenia polegały na doskonaleniu organizacji i pracy sztabu oraz współpracy i koordynacji służb i inspekcji. W ich trakcie przekazano też najważniejsze informacje dotyczące choroby, w tym zasady postępowania w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa – mówi st. kpt. Paweł Dańko, rzecznik Powiatowej Komendy PSP w Świdniku.
Ćwiczenia były też dobrą okazja do sprawdzenia i doskonalenia umiejętności strażaków z OSP. Strażacy przećwiczyli 8 różnych epizodów, m.in. wyciągali nieprzytomną ofiarę wypadku drogowego z auta, gasili pożar, ewakuowali poszkodowanych z ciemnego i zadymionego pomieszczenia, wypompowywali wodę i udzielali pierwszej pomocy. W ćwiczeniach udział wzięło 13 zastępów OSP z terenu powiatu świdnickiego z miejscowości: Oleśniki, Trawniki, Biskupice, Struża, Dorohucza, Pełczyn, Siostrzytów, Piaski, Bystrzejowice, Rybczewice, Częstoborowice, Minkowice i Trzeszkowice.
Na zakończenie komendant powiatowy PSP w Świdniku, bryg. Sławomir Kowalczyk, przekazał dyplomy z podziękowaniami druhom oraz przedstawicielom służb i inspekcjom. Szczególne słowa uznania przekazał druhom z OSP w Trawnikach i Oleśnikach, którzy wspomogli PSP w organizacji manewrów. Ćwiczenia miały też wymiar charytatywny. W ich trakcie została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla chorego Franka z Kazimierza Dolnego. W sumie zebrano 2 565,12 zł. (w)