Cykliści ruszą w trasę – zapraszają władzę na rowery

W przyszły poniedziałek po południu w Świdniku rozpocznie się przegląd rozwiązań drogowych dla cyklistów. Przedstawiciele środowisk rowerowych mają nadzieję, że w trasę ruszą z nimi również radni i władze miejskie oraz powiatowe.

W minionym tygodniu do skrzynek mailowych radnych miejskich i powiatowych trafiło zaproszenie na wspólną wycieczkę rowerową. Podobne listy zostały przesłane również do władz zarówno ratusza jak i starostwa. Autorami zaproszeń są przedstawiciele Stowarzyszenia Świdnik dla Rowerów. Jak tłumaczą, maile mają związek ze zbliżającym się Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. – Chcemy w związku z tym sprawdzić w terenie stan infrastruktury rowerowej – tłumaczy Klaudia Waryszak-Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów.
Na początku minionego tygodnia z organizatorami wyjazdu skontaktował się tylko jeden miejski radny, ale przedstawiciele stowarzyszenia liczą, że do wspólnego wyjazdu chętnych będzie więcej.

– Taki objazd organizowaliśmy również w minionym roku. Wzięło w nim udział około 10 radnych – mówi Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów. – Przejechaliśmy ulicami miasta, zwracając szczególną uwagę na dobre i złe praktyki przy budowaniu infrastruktury dla jednośladów.
Po wspólnym przejeździe powstał specjalny raport o stanie drogowych rozwiązań dla rowerzystów. Dokument został umieszczony na stronie internetowej stowarzyszenia. – W tym roku chcemy ocenić, co od poprzedniego audytu się zmieniło, a co nadal jest do wykonania – tłumaczy Maciej Lubaś. – Na pewno zwrócimy uwagę na dojazdy do szkół, bo nadal nie został rozwiązany problem bezpiecznego dotarcia choćby do ZS nr 2.
Uczestnicy wspólnego przejazdu mają sprawdzić również: czy infrastruktura jest dostosowana dla korzystających z niej rowerzystów i czy ścieżki dla jednośladów są odpowiednio budowane. Przedstawiciele stowarzyszenia będą również chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy urzędnicy mogliby zobligować inwestorów, którzy budują na terenie miasta obiekty handlowe, do stworzenia odpowiedniej infrastruktury rowerowej. – Umożliwiłoby to potencjalnym klientom bezpieczny i swobodny dostęp jednośladem do obiektu – informują przedstawiciele stowarzyszenia.
Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy przejazdu chcą również zwrócić szczególną uwagę na jeszcze dwa problemy.
– Jednym z nim jest kwestia budowy zjazdu dla rowerzystów od ul. Kosynierów w kierunku os. Wschód. Mimo że, przy schodach, na wysokości skrzyżowania z ul. Niepodległości, jest podjazd, to nie spełnia on swoich funkcji – mówi Maciej Lubaś.
Jednym z punktów przejazdu będzie również wizyta na ul. Dworcowej. – Chcemy pokazać tę drogę wszystkim uczestnikom audytu, bo mam wrażenie, że niektórzy przedstawiciele władz i radni nie zdają sobie sprawy z jej stanu – dodaje Maciej Lubaś.
Wspólny przejazd został zaplanowany na poniedziałek (19 września), na godzinę 17.00. Zbiórka na placu Konstytucji 3-go maja.(kal)