Czad zabił rodzeństwo

Zatrucie tlenkiem węgla to najbardziej prawdopodobna przyczyna śmierci dwójki mieszkańców gminy Mełgiew. Zwłoki 64-letniego mężczyzny i jego 47-letniej siostry zostały odnalezione w mieszkaniu przez znajomych, którzy niepokoili się brakiem kontaktu z nimi. Policja wspólnie z prokuraturą wyjaśnia szczegółowe okoliczności zdarzenia.


W czwartek 8 marca po godzinie 20.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Świdniku dostał zgłoszenie, że w Dominowie (gm. Mełgiew), w jednym z domów odnaleziono ciała dwójki mieszkańców: 64-letniego mężczyzny i jego 47-letniej siostry. Ciała znaleźli znajomi rodzeństwa, którzy zaniepokojeni tym, że od kilkudziesięciu godzin nie ma z nimi kontaktu, weszli do mieszkania, wybijając szybę w oknie. Dom był ogrzewany piecem kaflowym. – Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było zatrucie tlenkiem węgla. Zwłoki rodzeństwa zabezpieczono w celu przeprowadzania sekcji zwłok. Policja i prokuratura wyjaśniają szczegółowe okoliczności i przyczyny zdarzenia – informuje Paweł Leśny z KPP w Świdniku.
Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw. Nazywany jest „cichym zabójcą”, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Jest lżejszy niż powietrze, przez co łatwo się z nim miesza. Uchronić nas przez zatruciem czadem może specjalny czujnik. Wykrywa on już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje głośnym alarmem i migoczącą diodę. Dzięki temu jest czas, by zapobiec zatruciu. Koszt zakupu urządzenia – ok. 150 zł – jest niewspółmiernie niski wobec ceny ludzkiego życia.
Mundurowi przypominają również, aby nie bagatelizować duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyśpieszenia czynności serca i oddychania, ponieważ mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
Zapobiegać zatruciom pomoże także właściwe dbanie o piece, przewody wentylacyjne i kominy. Zgodnie z prawem w przypadku użytkowania pieca opalanego węglem lub drewnem komin należy czyścić cztery razy w roku; dwa razy w roku, jeśli korzystamy z pieca gazowego lub na paliwo ciekłe. Raz w roku powinniśmy również skorzystać z usług kominiarza. (w)