Czarniecczycy na Uniwersytecie Przyrodniczym…

Uczniowie klasy III A i III E z I LO w Chełmie wraz z Haliną Smyk, dyrektor szkoły i nauczycielkami Anną Jonak, Edytą Kowalczuk i Teresą Świś uczestniczyli w Wielkiej Lekcji „Człowiek w środowisku” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Uczestników liczącego około 500 osób spotkania, w tym uczniów szkół średnich województwa lubelskiego powitała Urszula Kosior-Korzecka, prorektor uczelni oraz zaproszeni goście. Wypowiedzi sprowadzały się do konieczności dbania o przyrodę. Uczniowie uczestniczyli w cyklu wykładów wygłoszonych przez wykładowców uniwersytetu. Na zakończenie „wielkiej lekcji” przedstawiono warunki Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego „Człowiek w środowisku”, którego I LO w Chełmie jest również współorganizatorem.

…i w litewskiej Utenie

Delegacja uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie wraz z opiekunami: Agatą Brzozowską – wicedyrektor placówki, Jackiem Kozłowskim i Moniką Skrzypczak odwiedzili Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie w ramach wymiany międzynarodowej młodzieży. Chełmianie wysłuchali prezentacji dyrektora gimnazjum na temat historii szkoły partnerskiej, obejrzeli występ artystyczny litewskich rówieśników w strojach ludowych. W programie były także m.in. wizyta w uteńskim magistracie, wieczorek zapoznawczy z degustacją tradycyjnych potraw i słodkości litewskich i nauką tańców. Chełmianie zwiedzili nowoczesne obserwatorium astronomiczne w Moletai, relaksowali się podczas spacerów nad malowniczymi jeziorami i uczestniczyli w różnorodnych lekcjach prowadzonych przez litewskich nauczycieli. Zarówno goście, jak i gospodarze wspólnie zasadzili dąb, będący symbolem wieloletniej współpracy szkół. Po wyjeździe z Uteny chełmianie wyruszyli do Wilna, gdzie podziwiali główne zabytki Starego Miasta. Uczestnicy wycieczki zgadzają się, że był to udany i owocnie spędzony czas. mo