Czas na jazdę

Najpierw były zajęcia z policjantem, ratownikiem medycznym i psychologiem. Teraz przyszła kolej na zajęcia praktyczne w miasteczku rowerowym. Około 400 świdnickich uczniów bierze udział w „Programie Edukacji Rowerowej”.
Już po raz drugi uczniowie klas 4-6 ze świdnickich podstawówek biorą udział w programie „Praktycznej Edukacji Rowerowej”. Pierwszy etap zajęć w ramach programu rozpoczął się 20 marca. W trakcie spotkań z ratownikiem medycznym, policjantem, serwisantem rowerowym i psychologiem dzieci nauczyły się podstaw przepisów ruchu drogowego, zachowania na drodze, obsługi rowerów i udzielania pierwszej pomocy. Teraz przyszedł czas na zdobywanie praktycznych umiejętności w specjalnie do tego celu przygotowanym miasteczku rowerowym. Powstało ono na parkingu przy stadionie Avii. Znajdziemy w nim wyrysowane ulice, przejścia dla pieszych, skrzyżowania, imitację sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Nadzór nad nauką i bezpieczeństwem uczniów zajęli się policjanci i strażnicy miejscy.
– Naszym celem jest zadbanie o bezpieczeństwo i świadomość dzieci poruszających się po Świdniku. Dla wszystkich uczestników Edukacji Rowerowej przygotowaliśmy prezenty w postaci kamizelek odblaskowych i kasków – mówi burmistrz Waldemar Jakson.
Ostatnim etapem zajęć ma być egzamin na kartę rowerową, organizowany przez dyrektorów poszczególnych szkół. Organizatorami akcji są Urząd Miasta Świdnik i Miejskie Centrum Profilaktyki.
Nad przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństwem uczniów w miasteczku rowerowym czuwają policjanci i strażnicy miejscy. (w)