Czas na kulturę

Do wyboru jest ponad 20 różnych grup przeznaczonych zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W minionym roku z zajęć korzystało ponad 700 osób. Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku zakładają, że w tym roku chętnych może być jeszcze więcej.
Właśnie rozpoczęły się zapisy na zajęcia w nowym sezonie artystycznym w Miejskim Ośrodku Kultury. Do wyboru są 22 zespoły. – Udało się nam utrzymać wszystkie grupy, które dotąd pracowały – mówi Ewa Jaśkowiak, zastępca kierownika działu Centrum Kultury w świdnickim MOK. – Mamy też kilka nowości. Grupa malarska „Przestrzeń” w tym roku otworzy się również na młodzież. Zajęcia będą przygotowywały młodych uczestników do szkół artystycznych i na kierunki związane z malarstwem.
Nową propozycję przedstawiciele MOK mają również dla najmłodszych. Jest nią Teatr „Maluch”. – Do tej grupy zapraszamy już nawet bardzo małe dzieci, bo takie które skończyły 2,5 roku – mówi Ewa Jaśkowska.

Dzieci będą uczyły się ruchu scenicznego, pantomimy, pracy aktorskiej, będą również poznawały kroki taneczne i bawiły się przy muzyce. Zapisy na zajęcia już ruszyły, przedstawiciele MOK liczą na duże zainteresowanie wśród świdniczan.
– Cieszymy się, że nasz budynek zaczął wręcz pękać w szwach. Na zajęcia jest bardzo dużo chętnych, w minionym roku korzystało z nich 700 osób. Mamy nadzieję, że na ten rok uda się przyjąć nawet więcej zainteresowanych – mówi Ewa Jaśkowiak. – Wszystkich chętnych zapraszamy, bo w grupach są jeszcze wolne miejsca.
W budynku MOK zrobiło się już na tyle ciasno, że dla jednej z grup trzeba szukać miejsca poza gmachem centrum kultury.
– Prowadzimy w tej chwili rozmowy ze szkołami w sprawie udostępnienia miejsca na zajęcia dla grupy le parkour – mówi Ewa Jaśkowiak.
Jak tłumaczą przedstawiciele MOK, w minionym roku największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w grupach baletowych, w pracowni ceramiki i właśnie treningi le parkour.

Z czego w tym roku można wybierać?
W MOK swój talent mogą rozwijać osoby zainteresowane śpiewaniem i graniem. Zespoły wokalne i solistów prowadzi Robert Dorosz, natomiast nad muzykami czuwa Tomasz Deutryk. Pod kierunkiem Grzegorza Głucha działa Gospel Choir. W ramach MOK działa również Męski Chór Arion. Nie brakuje też propozycji dla utalentowanych tanecznie. Do wyboru są zajęcia w Zespole Baletowym działającym pod kierunkiem Beaty Kamińskiej, w Zespole Tańca Nowoczesnego „Fux” pracującego pod okiem Iwony Syroki, w zespole Tańca Współczesnego, który prowadzi Eliza Maruszak i w grupie Taniec 50 plus z instruktorką Beatą Kubiak.
Coś dla siebie znajdą również zainteresowani aktorstwem. W ramach MOK działa Dziecięcy Teatr Ruchu pod kierunkiem Magdaleny Mazurek – Chlebuś, Teatr Puk – Puk, Teatr Lalki i utworzony w tym roku Teatr Maluch. Do wyboru są również zajęcia w Pracowni Modeli Kartonowych, Klubie Modelarstwa Plastikowego, w grupie Mały Modelarz i Rękodzieło – sztuka użytkowa. Na chętnych czekają również warsztaty kroju i szycia i zajęcia w Pracowni Ceramiki oraz zajęcia malarskie w Grupie pod Błękitną Paletą i w Pracowni Malarstwa i Rysunku. Na zajęcia zapraszają również Klub Fantastyki „Obelisk” i Klub Szachowy „Huzar”. (kal)