Czas na Racławicką

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek wręcza staroście świdnickiemu Dariuszowi Kołodziejczykowie promesę dofinansowania przebudowy ul. Racławickiej z rządowego „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”

– Nowa nawierzchnia, więcej miejsc parkingowych, doświetlone przejścia dla pieszych i nowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego – tak po remoncie będzie wyglądać ulica Racławicka w Świdniku. Prace mają ruszyć na wiosnę.


Starosta Dariusz Kołodziejczyk podpisał umowę na dofinansowanie pierwszego etapu projektu zakładającego przebudowę ulic: Racławickiej, Krępieckiej, Armii Krajowej oraz gen. Maczka. Remont będzie kosztował około 7,5 mln zł. Część środków będzie pochodzić z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. W ramach pierwszego etapu przebudowana zostanie ulica Racławicka na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Kosynierów.
– Jedna z ważniejszych ulic w mieście, czyli Racławicka, wkrótce zyska nowe oblicze. Dzięki zewnętrznym środkom poprawimy nawierzchnię dróg. Przebudujemy 7 skrzyżowań, w tym rondo na skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego. W kolejnych latach złożymy wniosek o dofinansowanie drugiego etapu budowy, w ramach którego modernizacji zostaną poddane ulice: Krępiecka, Armii Krajowej oraz gen. Maczka – zapowiada starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Zakres planowanych prac przewiduje położenie nowej nawierzchni, wykonanie sygnalizacji świetlnej i doświetlenie przejść dla pieszych. Wymienione będą krawężniki i przebudowane zjazdy. Uwzględniono także nowe miejsca postojowe, plac z parkingiem oraz zatoki autobusowe. Na całej długości przebudowanej drogi po stronie północnej powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa z nawierzchni bitumicznej. Przewidywany termin realizacji zadania to październik 2018 r.
– Mieszkańcy Świdnika zasługują na lepsze i bezpieczniejsze ulice. Racławicka jest jedną z kluczowych arterii miasta. Z tego powodu pracowałem nad tym projektem, konsultując go z różnymi środowiskami, ale przede wszystkim odpowiadając na wnioski mieszkańców miasta. Przykładem takiego działania jest projekt budowy sygnalizacji świetlnej, przygotowany przez radnych miejskich Edytę Lipniowiecką i Wiesława Księskiego ze stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa. Zabezpieczymy w ten sposób przejście dla pieszych w stronę osiedla Brzeziny i Szkoły Podstawowej – mówi Jakub Osina członek zarządu powiatu.
Z „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” skorzystają także świdnickie gminy. Gmina Piaski otrzyma dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa, natomiast w gminie Mełgiew zostaną wybudowane kolejne drogi. – Dotacja to ponad 382 tys. zł i zostanie przeznaczona na przebudowę drogi gminnej w Trzeszkowicach. Łączny koszt realizacji zadania wyniesie ok. 764 tys. złotych – mówi Ryszard Podlodowski, wójt gminy Mełgiew. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here