Czas na Rejkowiznę

Gruntowa dziś Rejkowizna po przebudowie zamieni się w elegancką, wybrukowaną ulicę

Miasto przymierza się do budowy ulicy Rejkowizna. Rozpoczęło już poszukiwania firmy, która mogłyby podjąć się wykonania inwestycji. Jeśli ta się znajdzie, prace ruszą, jak tylko pozwoli pogoda.


Mieszkańcy ulicy Rejkowizna, a także ci świdniczanie, którzy często jeżdżą do Lublina, mają powody do zadowolenia. W tym roku miasto zaplanowało wybudowanie tej długo oczekiwanej ulicy. Z początkiem miesiąca ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy.
W planach jest wykonanie nowej jezdni (o szerokości 5,5 m) z betonowej kostki brukowej oraz chodników (po lewej i prawej stronie drogi), wykonanych również z kostki brukowej. Zadaniem wykonawcy będzie również m.in. zagospodarowanie zieleni, wykonanie sieci oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej, zjazdów do posesji z kostki brukowej oraz wyniesionych przejść dla pieszych.
– Budowa ulicy Rejkowizna to ważna i potrzebna inwestycja, tym bardziej, że stanowi ona alternatywny dojazd do Świdnika z Lublina. Część al. Jana Pawła II będziemy mogli ominąć ulicami Drewnianą i Rejkowizną – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Plac budowy miasto chce przekazać wykonawcy zaraz po podpisaniu umowy. Oznacza to, że prace mogłyby ruszyć wczesną wiosną. Na ich zakończenie, zgodnie z przetargiem, wykonawca będzie miał 8 miesięcy.
To nie koniec prac zaplanowanych w tej części miasta. Kolejnym etapem będzie przebudowa skrzyżowania ulic Rejkowizna i Klonowej z aleją Lotników Polskich.
– Wyjazd z ulicy Klonowej w lewo jest bardzo trudny. Długo dyskutowaliśmy, jakie rozwiązanie najbardziej sprawdzi się w tym miejscu. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że powstanie tam sygnalizacja świetlna – dodaje Piotrowicz.
Nowa nawierzchnia nie zostanie położona na całej długości ulicy Rejkowizna. Kostki brukowej nie będzie na około 50-metrowym odcinku od strony al. Lotników Polskich. Tu w późniejszym czasie, w ramach planowanej przebudowy skrzyżowania, najprawdopodobniej pojawi się asfalt. (w)