Czasami warto przymknąć oko…

brak biletu parkingowego
Panią Magdalenę, niepełnosprawną turystkę z Gdyni, Lublin przywitał… mandatem za brak biletu parkingowego

Pani Magdalena, niepełnosprawna turystka z Gdyni, która podczas wakacyjnego wypadu na Lubelszczyznę wraz z córką i mężem postanowiła odwiedzić także Lublin, nie będzie miło wspominała pobytu w Kozim Grodzie. Wszystko przez mandat za parkowanie na płatnym miejscu przy ul. Podwale.


– Zatrzymałam się wraz z rodziną w hotelu na Grodzkiej. Tam już nie było wolnego miejsca na parkingu, więc szukaliśmy innego możliwie najbliżej naszego zakwaterowania. Przyjechaliśmy bardzo późnym wieczorem, nawigacja wskazała nam ulicę Podwale i rzeczywiście był parking po lewej stronie i tam też tuż przy schodach (od red. przy Bramie Grodzkiej) zostawiliśmy na noc nasz samochód – opowiada pani Magdalena.

Jakże wielkie było zdziwienie gdynianki, gdy następnego dnia, po godzinie 10 przychodząc do samochodu zobaczyła za wycieraczką, tuż obok znaczka oznaczającego samochód osoby niepełnosprawnej, mandat wystawiony przez Zarząd Dróg i Mostów.

– Parkowałam w wielu miastach, ale taka sytuacja spotkała mnie po raz pierwszy – powiedziała naszemu dziennikarzowi, który był świadkiem całego zdarzenia.

Red. Krzysztof Basiński postanowił ruszyć z pomocą i natychmiast zadzwonił do Zarząd Dróg i Mostów z pytaniem czy nie można by anulować mandatu osobie niepełnosprawnej, która nie miała kiedy kupić biletu parkingowego, a do tego takie karanie turystów, źle wpływa na wizerunek naszego miasta. W odpowiedzi usłyszał, że właściciel samochodu może napisać odwołanie od tej decyzji. Dziennikarz na swoim profilu na Faceebook opisał sytuację i zwrócił się do władz miasta o pomoc w tej sprawie, a także utworzenie choć jednej koperty dla niepełnosprawnych na ul. Podwale tuż przy Bramie Grodzkiej.

– „W wielu polskich miastach zlokalizowane są Strefy Płatnego Parkowania, a o tym kto jest zwolniony z opłat decydują samorządy, regulując to uchwałą Rady Miasta. W każdym mieście mogą panować inne zasady, jednakże w większości miast osoby niepełnosprawne uprawnione są do bezpłatnego parkowania jedynie na tzw. kopertach. W Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Lublin, osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową (wydaną na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym), kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą lub kierujący pojazdem, który przewozi taką osobę, może bez wnoszenia opłat parkować wyłącznie na wyznaczonym i oznakowanym miejscu dla osób niepełnosprawnych.

Na pozostałych miejscach na parkingu płatnym taka osoba zobowiązana jest do wnoszenia opłat. Podobnie jest w przypadku postoju w strefach płatnego parkowania w innych miastach m.in. w: Gdyni, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Warszawie i w wielu innych – napisała Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. Odnosząc się do pytania o kopertę przy ul. Podwale przy Bramie Grodzkiej napisała, że droga jest wąską i nie pozwala na wyznaczenie koperty dla osoby niepełnosprawnej, zgodnie z parametrami czyli o wymiarach 3,2×6 m.

Przepisy przepisami, ale w życiu mają miejsce różne sytuacje. Ta wydaje się zasługiwała na wyjątkowe potraktowanie. 100 złotych zysku z mandatu dla miasta, ma się nijak, do wizerunkowej straty. Może lubelski ratusz to zrozumie… LB