Czekają na krew i szpik

7 lipca przy tzw. Okrągłym Kościele HDK-PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik zorganizuje kolejną akcję krwiodawstwa i rejestracji potencjalnych dawców szpiku.


– Wakacje to okres, kiedy zapotrzebowania na krew jest największe, bo różnych nieszczęść i wypadków jest więcej niż zwykle. Tymczasem liczba osób honorowo oddających krew w tym czasie, ze względu na urlopy i wyjazdy jest mniejsza, więc bardzo liczymy, że na oddanie krwi podczas naszej akcji zdecydują się nowe osoby – apeluje Andrzej Słotwiński, prezes HDK-PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.

Lipcowa akcja jest odbędzie się nieprzypadkowo 7 lipca. Będzie wstępem do obchodów 39. rocznicy Świdnickiego Lipca, kiedy to strajk pracowników WSK rozpoczął falę robotniczych protestów najpierw na Lubelszczyźnie, a następnie w całym kraju, zakończonych podpisaniem w Stoczni Gdańskiej „Porozumień sierpniowych” dających początek NSZZ „Solidarność”. – Wtedy świdniczanie udowodnili, że potrafią się zjednoczyć i być razem. Taka solidarność z potrzebującymi najcenniejszego leku, jakim jest krew, potrzebna jest również teraz – mówi A. Słotwiński.

W najbliższą niedzielę odbędzie się nie tylko akcja poboru krwi, ale też i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego, którego przeszczep jest dla wielu chorych, szansą na uratowanie życia.

Rejestrować się i oddawać krew będzie można w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który będzie czekał obok parafii pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Wyszyńskiego w godzinach 8.15-13.30. W akcji mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Organizatorzy przypominają również, że w dniu poprzedzającym oddawanie krwi nie można spożywać alkoholu, natomiast w dniu akcji można zjeść tylko lekkie śniadanie. JN