Czekanie na Mieszkanie Plus

Wciąż nie wiadomo ile „Mieszkań Plus” uda się wybudować na działkach przy al. Armii Krajowej

Około 200 zgłoszeń wpłynęło do świdnickiego ratusza od zainteresowanych programem „Mieszkanie Plus”. Niestety, ratusz wciąż nie wie ile, za ile i kiedy ruszy ich budowa.
Świdnik jako jeden z pierwszych samorządów ogłosił przyłączenie się do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Początkowo zakładano, że na działkach przy al. Armii Krajowej powstanie jeden blok. Zainteresowanych było więcej, więc miasto wystąpiło o zgodę do Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, który będzie finansowała program, o rozszerzenie świdnickiego programu „Mieszkanie Plus” o dodatkowe bloki i taką zgodę otrzymało.
Ratusz zapowiadał, że do końca stycznia będzie wiadomo, ile ostatecznie mieszkań da się zmieścić na miejskich działkach, a w lutym będzie już wstępny kosztorys i harmonogram prac budowlanych. Terminy minęły, a informacji wciąż brak.
– Wciąż czekamy na efekty pracy architekta, który miał sprawdzić, ile mieszkań uda nam się zmieścić na przeznaczonych na ten cel dwóch działkach. Powinniśmy mieć tę informację w pierwszej połowie kwietnia – podaje nowy termin Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika.
Urzędnicy przyznają, że chętnych na mieszkania z rządowego programu jest wielu. Do magistratu wpłynęło około 200 podań . Wśród zainteresowanych, oprócz świdniczan, są także mieszkańcy okolicznych gmin, Lublina i Chełma.
– Wynika to zapewnie z tego, że Świdnik jest atrakcyjnym miejscem do życia. Jest świetnie skomunikowany z miastem wojewódzkim. Dzięki obwodnicy mieszkańcy Świdnika mogą się dostać na drugi koniec Lublina szybciej niż jego mieszkańcy – uważa Piotrowicz.
Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że chcą wybudować bloki jak najniższym kosztem, ale z zachowaniem przyzwoitego standardu mieszkań. Zaznaczają też, że chcieliby, aby czynsz był przystępny dla najemców. Zrezygnowano z podziemnych garaży, bo te znacznie podniosłyby koszt inwestycji. To oznacza, że wokół bloków trzeba będzie zarezerwować odpowiednią ilość miejsca na parkingi (przyjęto, że będzie to 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie) oraz zieleń.
O tym, kiedy powstaną pierwsze mieszkania, ani jakie będą koszta inwestycji, urzędnicy nie chcą jeszcze mówić. Jak zaznaczają, wpływ na to będzie mieć wiele czynników.
– Ostatnio pojawiała się informacja, że jest duża grupa firm budowlanych zainteresowanych akcesem do programu. Chcą produkować prefabrykaty do budowy mieszkań powstających w ramach programu. Gdyby to doszło do skutku, realizacja na pewno byłaby łatwiejsza i tańsza niż realizacja projektu od podstaw. Być może powstałby jakiś modelowy blok, a to znacznie ułatwiłoby budowę – mówi Piotrowicz. (w)