Czworo do władzy

Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin, w nadchodzących wyborach samorządowych będzie miał troje konkurentów. O władzę powalczą z nim: przewodnicząca rady gminy – Joanna Rzepecka, były dyrektor Szkoły Podstawowej – Grzegorz Świca i radny powiatowy – Hubert Wiciński.

Wybory wójta gminy Sawin zapowiadają się jako jedne z najciekawszych w powiecie chełmskim. Obok Dariusza Ćwira, obecnego włodarza gminy, kandydują jeszcze Joanna Rzepecka, Grzegorz Świca i Hubert Wiciński. Cała trójka jest doskonale znana mieszkańcom gminy Sawin. Rzepecka jest przewodniczącą rady gminy Sawin. Świca to były dyrektor Szkoły Podstawowej. Rzepecką i Świcę na pewno łączy jedno – chęć odwetu na obecnym wójcie.

Joanna Rzepecka w obecnej kadencji straciła pracę w szkole w Sawinie, gdzie uczyła języka niemieckiego. Wójt Dariusz Ćwir zajrzał do dokumentów, z których wynikało, że przewodnicząca nie ma odpowiednich kwalifikacji, by pracować jako germanistka. Uzyskała też awans zawodowy, choć nie powinna zostać dopuszczona do egzaminu. Sprawę, pod kątem sfałszowania dokumentów i poświadczenia nieprawdy, bada Prokuratura Rejonowa w Chełmie.

Szefem Rzepeckiej był Grzegorz Świca. To on nie dopilnował, by Rzepecka uzupełniła wykształcenie. Przymknął oko również na jej awans zawodowy. Wójt Ćwir m.in. z tego powodu w sierpniu ubiegłego roku odwołał Świcę ze stanowiska. Nic dziwnego, że Rzepecka i Świca są teraz konkurentami Dariusza Ćwira w walce o władzę w gminie.

Czwarty kandydat, Hubert Wiciński z PSL, z boku przygląda się rywalizacji Ćwira z Rzepecką i Świcą, i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jest pewny swego, przekonuje, że ma najlepszych kandydatów do rady gminy, niezwiązanych dotąd z samorządem. Jak mówi, rada potrzebuje świeżej krwi.

Ale i tak wydaje się, że najwięcej szans na zwycięstwo ma obecny wójt. Dariusz Ćwir z poparciem Prawa i Sprawiedliwości jest głównym faworytem do wygranej w wyborach samorządowych w Sawinie. Zgłosił kandydatów na radnych w każdym z okręgów. Wśród nich są obecni radni, m.in.: Wojciech Adamowicz, Zbigniew Krzanowski, Zbigniew Kloc, Iwona Wołoszkiewicz, czy Tadeusz Starzyniec. Ten ostatni miał już nie kandydować, ale ostatecznie przyjął propozycję wójta Ćwira.

Wśród kandydatów na radnych z innych komitetów na uwagę zwraca nazwisko Agnieszki Ćwir, kandydującej z komitetu wyborczego Grzegorza Świcy. Identyczne imię nosi też żona wójta Dariusza Ćwira. Kandydatka z wójtem nie ma jednak nic wspólnego. Jak się okazuje, to jedynie zbieżność nazwisk.

Z kolei w komitetu Joanny Rzepeckiej kandyduje Ryszard Skimina z okręgu w Bukowie Małej. W 2014 roku sąd prawomocnym wyrokiem skazał go na karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad chorą żoną. A że radny powinien świecić przykładem, mieszkańcy zapewne głęboko zastanowią się, czy chcą takiego przedstawiciela w radzie gminy.

Wśród kandydatów na radnych jest też Andrzej Skóra, były sekretarz gminy Sawin, za czasów rządów Andrzeja Mazura. Startuje z komitetu wyborczego Joanny Rzepeckiej. Znalazła się w nim także odwołana przez wójta Ćwira była już kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Jolanta Król. W kierowanym przez nią GOPS kontrola stwierdziła szereg nieprawidłowości i to było głównym powodem utraty przez nią stanowiska.

Co istotne, w tegorocznych wyborach nie kandydują Wacław Bejda, Błażej Jasiński, Bogusław Pawluk, którzy w radzie gminy Sawin zasiadali przez wiele lat, jako bliscy współpracownicy poprzedniego wójta Andrzeja Mazura. Nie startuje też wiceprzewodnicząca rady, Marianna Błaszczuk, która w tej kadencji wsławiła się głównie tym, że organizowała dodatkowe posiedzenia komisji poza planem pracy (za każde spotkanie radny dostawał dietę) oraz że paraliżowała pracę urzędu, zadając na komisjach i sesjach stertę mało ważnych pytań. O reelekcję, co było do przewidzenia, nie ubiegają się też Zdzisław Szulędzki i Eugeniusz Gumienik.

Interesujące wybory radnego czekają mieszkańców Łowczy. W okręgu tym kandydują dwie osoby Bogusława Głąb z PiS i Edyta Głąb z komitetu Joanny Rzepeckiej. (s)