Czworonogi mają za darmo

W tym roku mieszkańcy Świdnika posiadający psy i koty znów będą mogli zgłosić swoje czworonogi do miejskiego programu kastracji, sterylizacji i czipowania. Urząd Miasta szuka właśnie lecznicy, która się tym zajmie. Łącznie zaplanowano 140 zabiegów.

Od 4 lat miasto Świdnik realizuje program skierowany do właścicieli psów i kotów, w ramach którego mogą poddać swoje zwierzaki zabiegom kastracji i sterylizacji. W ubiegłym roku wykonanych zostało 207 takich zabiegów. Przeprowadzono je na ok. 140 kotach i kotkach oraz na niespełna 70 psach i suczkach. Kosztowało to miasto 31,8 tys. zł.

W tym roku właściciele psów i kotów znów będą mogli skorzystać z takiej formy pomocy. Pod koniec lutego br. Urząd Miasta Świdnik ogłosił, że szuka lecznicy, która zrealizuje zadania sterylizacji, kastracji i czipowania czworonogów. Na oferty czekał do ubiegłego tygodnia.

W ramach zadania przewidziano sterylizację 40 kotek i 40 suk oraz 30 kocurów i 30 psów; sumie 140 zabiegów. Taka sama ilość zwierząt będzie mogła zostać poddana czipowaniu i umieszczeniu w systemie „Safe Animal”.

Przed zabiegami zwierzęta zostaną obligatoryjnie przebadane (badanie to będzie stanowić warunek dopuszczenia do zabiegu), wykonane zostaną też podstawowe badania: morfologia, próba nerkowa i wątrobowa, poziomu cukru oraz krzepliwości krwi.

W tym roku to zadanie zostanie przeprowadzone w ramach Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu projekt dotyczący czipowania oraz kastracji i sterylizacji zwierząt właścicielskich zyskał poparcie ponad 480 świdniczan. Jego celem jest pomoc właścicielom w opiece nad zwierzętami w tym zakresie i tym samym zmniejszać problem bezdomności zwierząt.

O tym, kiedy ruszą zabiegi, Urząd Miasta Świdnik poinformuje już wkrótce. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here