Czy miasto ruszy na krwiopijców?

Świdniczanie domagają się, by wzorem Lublina miasto przeprowadziło akcję odkomarzania, bo w tym roku plaga tych owadów jest wyjątkowo duża i uciążliwa. Z interpelacją w tej sprawie zwróciło się do burmistrza kilku radnych. Ratusz odpowiada, że rozważy taką możliwość. Mieszkańcy oczekują szybkich decyzji, bo zwalczanie komarów po wakacjach, nie ma sensu.


– Od początku lipca mamy do czynienia z prawdziwą plagą. Komary są wszędzie. Już nie tylko na działkach, w parkach, czy w lesie, ale również w samym mieście i tną nawet w dzień – narzekają świdniczanie.

Na ten problem uwagę zwróciło także kilku świdnickich radnych.

– Najgorzej jest w okolicach osiedla Brzeziny, gdzie po ulewnych deszczach dochodziło do lokalnych podtopień. Insekty bardzo uprzykrzają życie, szczególnie w porach wieczornych uniemożliwiając spędzanie czasu na zewnątrz – mówi świdnicki radny Marcin Magier, który wspólnie z radnymi Włodzimierzem Radkiem oraz Kazimierzem Bachankiem złożyli do burmistrza Waldemara Jaksona interpelację w sprawie przeprowadzenia w mieście akcji odkomarzania.

Radni odkreślają, że dla ochrony pszczół i innych pożytecznych owadów powinno się zastosować jedynie punktowe opryski, środkami ekologicznymi w miejscach najbardziej newralgicznych i godzinach porannych, kiedy pszczoły nie są jeszcze aktywne.

Walka z komarami nie jest w Świdniku tematem nowym, bo już w zeszłym roku do budżetu obywatelskiego wpłynął wniosek o instalację na terenie miasta budek lęgowych dla jerzyków, które m.in. żywią się komarami. Niestety przepisy lotnicze, zakazujące montażu takich budek w pobliżu lotnisk, uniemożliwiły realizację tego pomysłu.

– Podczas rozmów z mieszkańcami na temat problemu plagi komarów, usłyszałem wiele ciekawych propozycji takich jak np. sadzenie aromatycznej lawendy czy instalację budek dla nietoperzy, które również skutecznie rozwiązują problem z komarami. Chciałbym, aby te rozwiązania zostały przeanalizowane pod kątem możliwości realizacji w przyszłości – mówi radny Magier.

Władze miasta zapewniają, że rozważą propozycję przeprowadzenia odkomarzania. Jednak zanim podejmą jakąkolwiek decyzję w tej sprawie, muszą dokładnie przeanalizować, jaki wpływ na ekosystem będzie miało zastosowanie takich oprysków. (w)