Czy powstanie Zaułek Poetów?

Przy ul. Środkowej ma powstać biblioteka „pod chmurką”: miejsce odpoczynku, spotkań z autorami, dyskusji o książkach na świeżym powietrzu.


Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku przedstawiła burmistrzowi koncepcję utworzenia „Zaułka Poetów” na skwerze pomiędzy siedzibą biblioteki a Przedszkolem nr 6. Bliskość biblioteki ułatwiłaby obsługę techniczną wszystkich wydarzeń.

– Sąsiadujący skwer chcemy zaadaptować na cele związane ze sztuką. Chcielibyśmy, aby było to miejsce dla klubów dyskusyjnych, które działają przy bibliotece, być może powstałoby tam „laboratorium poezji”, ale też byłoby to miejsce wydarzeń plenerowych i dla mieszkańców szukających odpoczynku – mówi Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Ze skweru korzystaliby też najmłodsi, bo można byłoby tam organizować lekcje biblioteczne „pod chmurką”.

Skwer miałby być ukwiecony, wyposażony w wygodne ławki, w planach jest również postawienie tam pomnika Anny Kamieńskiej, patronki biblioteki – poetyki i pisarki. Wykona go rzeźbiarz Krzysztof Pudło. Projekt jest już gotowy.

– Mam nadzieję, że „Zaułek Poetów” powstanie jeszcze wiosną tego roku, może w maju. Wtedy chcielibyśmy zrobić spotkanie twórców ze Świdnika, którzy mogliby pochwalić się swoją poezją – dodaje dyr. Jankowski.

Ratusz wstępnie zgodził się ogrodzić skwer i zadbać o jego wyposażenie oraz o zieleń, ale…

– Idea otwartej biblioteki bardzo nam się spodobała i jesteśmy już na etapie wstępnego ustalania z dyrekcją biblioteki, co dokładnie miałoby się w niej znaleźć – informuje Andrzej Radek, zastępca burmistrza ds. komunalnych Świdnika. – Niemniej jednak musimy jeszcze przemyśleć, czy możemy pozwolić sobie na taki wydatek i kiedy. Wszystko zależy od tego, czy w budżecie uda nam się wygospodarować odpowiednią kwotę.

Koszty i ewentualny termin powstania „Zaułka Poetów” będą znane prawdopodobnie pod koniec marca.

Joanna Niećko