Czy urzędnicy dostrzegą gospodarskie rozwiązanie problemu?

Mieszkańcy domagają się zmian w oświetleniu ul. 1 Maja – chodzi o odcinek między placem Bychawskim a przebudowywanym aktualnie rondem im. Lubelskiego Lipca ’80. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje oświetlenie zainstalowane na starych słupach, które dawniej podtrzymywały sieć trolejbusową.


Choć sieć trakcyjna została z tych słupów usunięta w ubiegłym roku (po wielu latach od zaprzestania kursowania po tej ulicy trolejbusów), to same słupy pozostały. Gołym okiem widać jednak, że potrzebują interwencji – pochylone, w całości skorodowane, swoim wyglądem szpecą okolicę i straszą mieszkańców. Niektóre z nich kwalifikują się wręcz do pilnych prac naprawczych – jeden z nich jest mocno zdeformowany w wyniku uderzenia w niego samochodu, a innym w ogóle brakuje wysięgnika z oprawą oświetleniową.

Co w tej sprawie zamierza zrobić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie, które odpowiada za stan słupów trakcyjnych w mieście? – Problem ze słupami przy ul. 1 Maja jest taki, że nie są one własnością lubelskiego MPK, zatem nie ma podstaw, byśmy te słupy wymieniali, czy usuwali. – informuje Weronika Opasiak, rzeczniczka prasowa lubelskiego MPK.

Skoro więc słupy znajdujące się przy tej ulicy nie znajdują się już na stanie majątkowym MPK Lublin Sp. z o.o., to być może uda się je wymienić na nowe, o charakterze typowo oświetleniowym albo przynajmniej poddać gruntowej renowacji? Te pytania skierowaliśmy do Urzędu Miasta w Lublinie i na razie nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

Do sprawy wrócimy, tym bardziej, że szansę na poprawę stanu oświetlenia tej ulicy daje realizowana aktualnie budowa trakcji trolejbusowej na pobliskiej ul. Lubelskiego Lipca ’80. Tam bowiem zdemontowane zostaną kilkunastoletnie słupy aluminiowe będące w bardzo dobrym stanie, które z powodzeniem mogą zostać jeszcze wykorzystane ponownie w innej lokalizacji.

Marek Kościuk